Arama sonuçları

Türkiye, çocuk evliliklerinde Avrupa’da ilk sırada

Türkiye, çocuk evliliklerinde Avrupa’da ilk sırada

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu’nun geçen yıl yayımladığı Dünya Nüfus Raporu’na göre her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşına basmadan evlendiriliyor. 18 yaşından önce evlenen her 10 çocuktan 9’u da kız çocuğu. BM ve UNICEF’in 2018 yılında yayımladığı bir başka rapor ise dünya genelinde 131 milyon kız çocuğunun okula gidemediğini gösteriyor. Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kız çocuklarının yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren her 11 Ekim’in Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlandığını ifade eden Açık, bu özel günün Kanada ve Peru ile birlikte Türkiye’nin girişimleriyle ilan edildiğini de hatırlattı.

EĞİTİM YARIDA KESİLİNCE

Kız çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile küçük yaşlardan itibaren tanışmaya başladığına dikkat çeken Açık, “Kız çocukları dünyanın her yerinde, özellikle de gelişmemiş bölgelerde eğitimin yarıda kesilmesi, erken yaşta evliliğin yol açtığı sağlık sorunları ve şiddetle başa çıkmak zorunda kalıyor” dedi.

Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İMDAT Derneği tarafından hazırlanan 2020 Yılı Türkiye Çocuk Evlilikleri Raporu’nu hatırlatan Açık, 2020 yılında 18 yaşından küçük, 13 bin 14 kız çocuğunun evlendirildiğini söyledi. Açık, şöyle konuştu:

DAHA KÜÇÜK ÇOCUKLAR DA EVLENDİRİLİYOR

“Kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı yüzde 2,7; aynı yaş grubunda olan erkek çocuklarında ise bu oran yüzde 0,1. Çocuk evliliklerinde Avrupa’da ilk sıradayız. Üstelik bu istatistikler 16-17 yaş grubunu kapsıyor. Daha küçük yaşlarda olan kız çocuklarının da evlendirildiğini, çocuk yaşta anne olduklarını biliyoruz. Kız çocukları ile ilgili bir alanda birinci olacaksak bu erken yaşta evlilik değil eğitim olmalıdır.”

EN FAZLA ÇOCUK EVLİLİKLERİ GÖRÜLEN İLLER

Çocuk evliliklerinin en çok olduğu ilk on şehrin dokuzunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olduğunu söyleyen Açık şöyle devam etti; “Ailelerde eğitim seviyesinin daha düşük olduğu, eğitim olanaklarının daha kısıtlı olduğu bölgelerde erken yaşta evlilikler daha fazla yaşanıyor. Diğer taraftan 2012-2013 eğitim öğretim yılında yüzde 98,9 olan kız çocuklarının okullaşma oranının, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yüzde 93,5’e düşmesi de kız çocukları adına endişe verici bir durum. Kız çocuklarının okullaşma oranını anaokulundan ortaöğretimin sonuna kadar her kademede yüzde 100’e ulaştırıncaya kadar eğitim seferberliği ilan etmeliyiz. Sürdürülebilir kalkınma ve güçlü toplum ancak kız çocuklarının güçlenmesi ve toplumun tüm alanlarında yer almaları ile oluşur. Kız çocuklarının eğitim, spor, sanat ve bilim gibi alanlarda kendilerini geliştirmeleri, geleceğin güçlü ve etkin kadınları olmaları, toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için iş dünyasının, sivil toplum örgütlerinin ve karar koyucuların multidisipliner bir yaklaşımla emek vermesine ihtiyaç vardır.”

10-10-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş