Arama sonuçları

Türkiye, eğitimde fırsat eşitliğinde sondan ikinci

Türkiye, eğitimde fırsat eşitliğinde sondan ikinci

Türkiye’de farklı ekonomik sınıflar arasında eşitlik olmadığını biliyoruz. Ancak bu gerçek BM Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından da raporlandı. 35 ülke arasında Türkiye, eğitimde fırsat eşitliğinde sondan ikinci sırada. Eşitsizliğin en az olduğu ülke ise Danimarka.

UNICEF, yüksek gelirli ülkelerde farklı ekonomik sınıflarda yer alan çocuklar arasında gelir, eğitim, sağlık ve yaşam memnuniyeti konularındaki eşitsizliği raporladı. UNICEF aAB üyeleri ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi toplam 41 ülkede gerçekleştirdiği çocuklar arasındaki eşitsizlik konulu araştırmanın sonucunu açıkladı.

EŞİTSİZLİKLERİ ÇIKARDI

Çalışma kapsamında alt gelir grubuna ait ailelerin çocukları ile üst ve orta gelir grubunda yer alan ailelerin çocukları arasında eğitim, sağlık, yaşam memnuniyeti gibi konulardaki eşitsizlikler incelendi.

Tüm alanlarda çalışma yapılamadığı için 6 ülke genel sıralamaya katılmadı. Genel sıralamaya giren 35 ülke arasında eşitsizliğin en az olduğu ülke Danimarka oldu. Danimarka'yı Finlandiya, Norveç ve İsveç izledi.

İSRAİL VE TÜRKİYE EN SONDA

Eşitsizliğin en fazla olduğu ülke İsrail olurken, Türkiye İsrail'in bir basamak üstünde 34. sırada yer aldı. 2002 ile 2014 yılları incelendiğinde çocuklar arasındaki eşitsizliğin özellikle sağlık alanındaki etkisinin neredeyse bütün ülkelerde arttığı belirtilen raporda, gıda ve fiziksel aktivite eşitsizliğinin ise azaldığı belirtildi.

Raporda dünyanın en zengin ülkelerinden ABD ve Japonya'nın çocuklar arasındaki gelir dağılımı eşitliği sıralamasında sonlarda yer aldıkları vurgulandı.

2002'den bu yana 41 ülke arasında eğitim alanında sadece Estonya, İrlanda, Letonya ve Polonya'da eşitsizliğin azaldığı, diğer ülkelerde ise arttığı kaydedildi.

Bu blog AA abonesidir.

15-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş