Arama sonuçları

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı

Türkiye, bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı. Kararda Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından feshedildiği belirtildi.

Sosyal medya hesabından, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, şunları söyledi:

GECE YARISI SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLDİ

"Dünden bugüne Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kadınların toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel hayata daha fazla katılmaları için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. Kadınlar, hayatın nesnesi değil öznesidir! Her zaman 'Güçlü Kadın Güçlü Türkiye' diyeceğiz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan Resmi Gazete’de yayınlanan kararda ise şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3'üncü maddesi gereğince karar verilmiştir."

20-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş