Arama sonuçları

'Türkiye'nin eğitimi çok iyi bir noktaya geldi'

'Türkiye'nin eğitimi çok iyi bir noktaya geldi'

PISA 2015 sonuçlarında Türkiye'nin başarısızlığı tartışılırken, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz eğitim sistemi ile ilgili şu açıklamayı yaptı:  "Türkiye'nin eğitimi çok iyi bir noktaya geldi, çok iyi bir noktaya gidiyor. Gerçekten çok büyük şeyler yaptık." .

Yılmaz, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulunun "Mesleki EğitimdekiYenilikler" konulu toplantısındaki konuşmasına, şöyle dedi: "Gerçekten aydınlık bir güne uyandık. Bugün Cumhurbaşkanımız, dün Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısını ve diğer kanunlarda değişiklik yapan kanunu onayladı. Resmi Gazete de yayımladı." 

15-20 YIL ÖNCESİNE GÖRE ÇOK İYİYİZ

Yılmaz, Türkiye'nin eğitiminin 10- 20 yıl öncesinden çok daha iyi olduğunu belirterek, "Türkiye'nin eğitimi çok iyi bir noktaya geldi, çok iyi bir noktaya gidiyor. Gerçekten çok büyük şeyler yaptık. Bu yaptığımız değişim veya reformların tek bir tanesi bir başka iktidar döneminde yapılmış olsaydı, o iktidarı hayırla anmak için yeterliydi." dedi.

YAPILACAK REFORMLAR VAR 

Daha yapılacak çok reform olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Üretimin gücünü ve değerini bilerek, farkında olarak Türkiye'nin geleceğini emanet edeceğimiz evlatlarımıza çok daha iyi eğitim vermeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Eksiklerimizin ne olduğunu bilerek hareket edeceğiz, gizleyerek, saklayarak, öteleyerek değil. Vardığımız hedeften sonra önümüze tekrar hedef çıkacak. Eğitimde kalite bitmeyen bir süreç. Hangi hedefe ulaşırsak, mutlaka önümüzde bir başka hedef daha olacaktır, o da eğitimin kalitesinin biraz daha artırılmasıdır. Bu bitmeyen bir görev, sorumluluktur."

MESLEKİ EĞİTİM TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da Türkiye'nin geleceğindeki en önemli konulardan biri olarak görülen mesleki eğitimde yeni dönem politikalarının gözden geçirileceğini dile getirerek, mesleki eğitimi sanayiciler açısından "olmazsa olmaz" şeklinde tanımladı.

Mesleki eğitimin ekonomi ve ülke için en önemli konular arasında geldiğine değinen Bahçıvan şöyle dedi:

"Ne yazık ki son dönemlerde geçmişin bir takım birikmiş hatalarından dolayı mesleki eğitim noktasındaki sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz. Ama çok şükür bu konunun tekrar Türkiye'nin gündemine öncelikli olarak alınmasından dolayı umutluyuz. Tekrar mesleki eğitimin önemi, bilinci hem halkımız hem öğrencilerimiz hem bakanlığımız hem sanayiciler açısından arttıkça, açık hızlı bir şekilde kapanacak." 

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Milli EğitimBakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve İSO Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantı, açılışın ardından basına kapalı devam etti.

Bu blog AA abonesidir

09-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş