Arama sonuçları

Türkiye'nin yeniden tarihsel bir dil kurması gerekiyor

Türkiye'nin yeniden tarihsel bir dil kurması gerekiyor

Türkiye'nin yeniden tarihsel bir dil kurması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde kullanılan dilin doğru olup olmadığının sorulması üzerine, şöyle dedi: "Türkiye'nin yeniden tarihsel bir dil kurması gerekiyor."

NUN Okulları'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Selçuk, okulu ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.

TÜRKİYE'NİN YENİDEN TARİHSEL BİR DİL KURMASI GEREKİYOR

 

Öğretmen ve öğrencilere hitap edip, sorularını yanıtlayan Selçuk, öğretmenlerin birinci vazifelerinin kendilerini tanımak olduğunu belirtti. 

Bakan Selçuk öğrencilere, şöyle seslendi:

"Hayatınızı başarıya endekslemeyin. Bilmek demek, olmak demek değildir. Önce bilecek ve yapacak sonra olacaksınız."

2023 eğitim vizyonuyla ilgili bir soru üzerine Selçuk, şu yanıtı verdi:

"Bugün hayalini kurduğumuz projelerin çok daha ilerisinde hedeflere ihtiyacımız var. Bunları başarabilmek için ideallerimiz olmalı, hayaller kurmalıyız. İnancımızı ve cesaretimizi de asla kaybetmemeliyiz. Bütün bu parametrelere aynı anda sahip olduğumuz takdirde istediğimiz noktanın çok daha ilerisine gitmemiz mümkün."

OKUL GELİŞİM MODELİ NEDİR?

2023 Eğitim Vizyonu içerisinde hayata geçirilen okul gelişim modelinden de bahseden Selçuk, şunları anlattı:

"Okul gelişim modeliyle diyoruz ki her bir okul 24 parametre üzerinden takip edilecek. Puanlama eşitlik ilkesine göre değil adalet eksenli yapılacak. 5 senede en iyi imkanlara sahip okul ile en kötü şartlardaki okulun arasındaki yüzde 68'lik farkı yüzde 20'ye indirmek istiyoruz."

HEDEF GELİŞMİŞ ÜLKELERİN SİSTEMİ DEĞİL

Hedeflerinin asla bugünün gelişmiş ülkelerinin eğitim sistemleri olmadığının altını çizen Selçuk, şunları söyledi:

"Eğitimi sadece endüstri ve ekonomi için değil ontolojisi için yapmak isterdim. Biz bunu geçmişte zaten yaptık. Tarihi tecrübemiz en büyük artımız."

Öğretmenlik mesleğinin zorluklarının altını çizen Selçuk, öğretmen-öğrenci arasında ilişkinin sağlıklı ilerleyebilmesi için öğretmenin kendini tanıyıp çocuğun içindeki hazineyi dışarı çıkarmaya yönelik bir anlayışı takip etmesi gerektiğini vurguladı. Öğretmenin birinci vazifesinin kendini tanımak olduğunu belirten Selçuk, "Öğrencilerinize sözleriniz ile değil halinizle örnek olun" dedi.

EĞİTİMDE KULLANILAN DİL DOĞRU MU?
 

Selçuk, eğitim alanında kullanılan dilin doğru olup olmadığına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:

"Türkiye'nin yeniden tarihsel bir dil kurması gerekiyor. Fakat dili kullanmak tek başına yetmez. Muhtevasını doldurmadan kullanırsanız insanı zehirler. Kelimeye zulmetmek büyük günahtır. Onu eyleme geçirmelisiniz." şeklinde yanıtladı.

Hediye takdimiyle sona eren söyleşinin ardından Bakan Selçuk, NUN Okulları Beykoz Kampusu'nu gezdi.

 

30-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin