Arama sonuçları

Türkiye yükseköğretimde 137 ülke arasında 48'inci sırada

Türkiye yükseköğretimde 137 ülke arasında 48'inci sırada

Türkiye yükseköğretimde 137 ülke arasında 48'inci sırada. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yükseköğretim kurumlarının sayısının 184 olduğunu söyleyerek, şöyle dedi: "Özellikle öğrenci sayımızda Avrupa bölgesinde Rusya'dan sonra ikinci büyük ülkeyiz, Almanya'nın da önündeyiz. Dolayısıyla bu yüksek öğretime erişimde Türkiye'nin önünde bir sorun kalmadığını ifade ediyor." 

Saraç, Harran Üniversitesi Rektörlük Toplantı Salonu'nda GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) işbirliğiyle düzenlenen "Güneydoğu Anadolu Projesi Tanıtım ve Bölge Üniversiteleri İşbirliği Çalıştayı"nda konuştu. Türkiye'de çok sayıda yabancı uyruklu öğrencinin de eğitim aldığını aktaran Saraç, ülkede halen çok sayıda misafir öğrenciye de eğitim verdiklerini dile getirdi.

TÜRKİYE YÜKSEKÖĞRETİMDE 137 ÜLKE ARASINDA 48'İNCİ SIRADA

Türkiye'nin yükseköğretimde ilerlediğine değinen Saraç, şöyle dedi: "Dünya Ekonomik Forumu'nun yüksek öğretim açısındaki değerlendirmelerinde ülkemizin 137 ülke arasındaki sıralamada daha iyi bir pozisyona geldiğini görüyoruz. 2015'te 55. sıradaki yeri 2016'da 50'ye 2017'de ise 48. sıraya yükselmiştir. Elbette ki yüksek öğretim sistemimizin eksiklikleri var, geliştirilmeye ihtiyaç duyulan alanları var. Diğer taraftan da hissedilebilir bir iyileşmenin olduğunu kabul etmek lazım. Bu bizi ileriye doğru özgüvenle bakmamıza ve motivasyonumuzu yüksek tutmamızı sağlayacak bir husustur." 

YENİLİK TEMELLİ BÜYÜME 

Bölgedeki üniversitelerin her geçen gün daha fazla kalkındığını belirten Saraç, yenilik temelli ekonomik büyümeye önem verdiklerini dile getirdi. Saraç, kurumsal yapıların başında üniversitelerin geldiğini ve toplumun kalkınmasında akademisyenlerin etkin rol oynadığını anlattı.

Bölgedeki üniversitelerin girişimci ve aktif olmasını beklediklerini aktaran Saraç, iş ve çalışma ortamı ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasiteye göre üniversitelerin kendisini hazırlamasını istediklerine dikkati çekti.

ÖĞRENCİ SAYISI AÇISINDAN AVRUPA'DA İKİNCİ 

Şu anda 184 yüksek öğretim kurumunun faaliyetini sürdürdüğünü vurgulayan Saraç şöyle konuştu: "Geçen sene öğrenci sayısı daha düşük bir rakamdı. Toplam üniversiteli öğrenci sayımız 7 milyon 800 bine ulaştı. Uluslararası öğrenci sayımız da 123 bini buldu. Toplam öğretim elemanı sayımız ise 153 bindir. Bu rakamlarda özellikle öğrenci sayısında Avrupa bölgesinde Rusya'dan sonra ikinci büyük ülkeyiz, Almanya'nın da önündeyiz. Dolayısıyla bu yüksek öğretime erişimde Türkiye'nin önünde bir sorun kalmadığını ifade ediyor. Bu nasıl gerçekleşiyor bunun gerçekleşmesindeki en büyük etken yüksek öğretim kurumlarımızın sayısının artması her ilde artık bir üniversitenin olmasındandır." diye konuştu.

Saraç, üniversitelerin birbirinden bağımsız olmadığını ve birbiriyle entegre olarak akademisyenlerin çalışma yaptığını anlattı.

ABD ve Avrupa üniversitelerinin AB fonlarından daha çok faydalandığını aktaran Saraç, akademisyenlerin fonlardan daha fazla yararlanabileceği projelere yönelmelerini beklediklerini kaydetti.

 

30-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş