Arama sonuçları

Türkiye’de her üç gençten biri eğitimini yarıda bırakıyor

Türkiye’de her üç gençten biri eğitimini yarıda bırakıyor

Türkiye'de her 3 gençten biri eğitimini yarıda bırakıyor. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, Türkiye’de 18-24 yaş arasında her üç gençten biri eğitimini yarıda bırakıyor. Türkiye; Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içerisinde okul terkinde en yüksek orana sahip ülke olurken, Avrupa’da 10 gençten sadece biri lisenin ardından eğitimine devam etmiyor.

Ofisin verilerine göre ayrıca 20-34 yaş arasında lise veya yükseköğretim mezunu gençlerin de sadece yüzde 61.1’i iş bulabiliyor

TÜRKİYE'DE HER 3 GENÇTEN BİRİ EĞİTİMİNİ YARIDA BIRAKIYOR

Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre Avrupa İstatistik Ofisi, 28 AB üyesiyle birlikte aralarında Türkiye’nin de yer aldığı birçok ülkenin ekonomi, sağlık ve eğitim alanlarında güncel verilerini yayınlıyor. Ofisin paylaştığı eğitim verilerine göre 18-24 yaş arasında lise eğitimini tamamlayarak yükseköğretime devam etmeyen gençlerin en yoğun olduğu ülke Türkiye. Bu yaş grubunda oran yüzde 34.3’ü bulurken, AB ortalaması yüzde 10.7. AB üyeleri arasında hiçbirinde genel ortalama yüzde 20’nin üzerine çıkmıyor. Türkiye’de bazı doğu bölgelerinde bu oran yüzde 60’ı geride bırakıyor. Güncel istihdam verilerine göreyse Türkiye’de 20-34 yaş arasındaki lise, ön lisans ve lisans programlarından son bir ile üç yıl içinde mezun olmuş gençlerin yüzde 61.1’i iş hayatında. Türkiye bu oranla İtalya, Yunanistan ve Makedonya’nın önünde yer alarak Avrupa’nın sondan dördüncü ülkesi oluyor.

DOĞUDA HER 10 GENÇTEN ALTISI VAZGEÇİYOR


Eurostat, bölgesel veriler de paylaşıyor. Türkiye’de en yüksek oran yüzde 61.4 ile ‘Van, Muş, Bitlis, Hakkari’ye ait. Diğer doğu illerinde de oran yüksek. Bu bölgeyi, yüzde 58.4 ile ‘Şanlıurfa, Diyarbakır’ ve yüzde 53.9 ile ‘Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan’ takip ediyor.

EN İYİ ORAN DA DOĞU'DAN


İstatistikler ilginç bir tablo ortaya koyuyor. Türkiye’de en düşük performansa sahip bölge doğuda yer alırken, en düşük oran da yine aynı coğrafyadan. ‘Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli’ yüzde 20.9 ile tüm büyükşehirleri geride bırakırken, AB üyesi birçok ülkenin oranlarına yaklaşıyor. Bu bölgeyi, Ankara yüzde 22.1 ve ‘Zonguldak, Karabük, Bartın’ ise yüzde 22.8 ile takip ediyor.

İSTANBUL’DA ORTALAMA SONUÇ


En fazla sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan İstanbul’da oran, Türkiye ortalamasının altında kalıyor. Megaşehir yüzde 29.2’lik bir orana sahip, İzmir ise yüzde 29.4 elde ediyor.

TÜRKİYE’DE KIZ-ERKEK MAKASI BÜYÜK


Çoğu AB üyesinde olduğu gibi Türkiye’de de eğitimden erken ayrılan kızların oranı erkeklerden daha yüksek. Kızlarda eğitimine devam etmeyenler yüzde 35.8; erkeklerde ise yüzde 32.7. Türkiye; İspanya, Malta, Estonya ve Portekiz ile birlikte cinsiyetler arasındaki makasın en yüksek olduğu ülkelerden biri konumunda.

AB’DE KİMSE YANINA YAKLAŞMIYOR 


Türkiye, 18-24 yaş grubunda eğitimini yarıda bırakan gençlerde en yakın takipçisi Malta’nın yüzde 19.6’lık ortalamasını neredeyse ikiye katlıyor. En iyi dereceyi yüzde 2.5 ile Hırvatistan yaparken, onu yüzde 4.8 ile Litvanya ve İsviçre takip ediyor. AB’nin fazla nüfuslu gelişmiş ekonomilerinden Almanya’da bu oran yüzde 10.2; Fransa’da yüzde 8.8 ve İngiltere’de yüzde 11.2.

İSTİHDAM DA AVRUPA’NIN GERİSİNDE


Avrupa İstatistik Ofisi’nin verileri eğitimlerine devam eden gençlerin de iş hayatında umduğunu bulamadığını gösteriyor. Türkiye’de lise ve üniversite mezunu her 10 gençten altısı iş sahibi olabiliyor. AB’de gençlerin 78.2’i iş bulabilirken; İtalya, Makedonya ve Yunanistan da yüzde 60’ın altına düşen performanslarıyla dikkat çekiyor. Cinsiyetlerdeki duruma bakıldığındaysa erkeklerde bu oran yüzde 72’ye, kadınlarda ise yüzde 51’e geriliyor. Yani bu yaş aralığında her iki kadından biri evde oturuyor. Türkiye kadın-erkek arasındaki istihdamın makasının en fazla olduğu ülke.

08-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş