Arama sonuçları

Türkiye'deki teknopark sayısı 74'e ulaştı

Türkiye'deki teknopark sayısı 74'e ulaştı

Türkiye'deki teknopark sayısı 74'e ulaştı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'deki teknopark sayısının 74'e yükseldiğini söyledi. Özlü, teknoloji geliştirme bölgelerinin, 2001 yılında yürürlüğe giren yasal düzenleme ile kurulmaya başladığını hatırlattı. 

Özlü, bu ay Resmi Gazete'de kuruluş kararları yayımlanan "Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi" ve "Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti" ile teknopark sayısının 74'e ulaştığını belirtti. 

Özlü, söz konusu bölgelerin sanayiciyi, araştırmacı ve üniversitelerle buluşturarak teknolojiküretime yönelik yeni ürün ve üretim yöntemleri geliştirilmesine olanak sağlayacağını söyledi. 

TÜRKİYE'DE TEKNOPARK SAYISI 74'E ULAŞTI

Özlü,  Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi hakkında bilgi verdi. Özlü, bölgenin ağırlıklı olarak savunma sanayisi teknolojileri, enerji, otomotiv, bilişim ve nanoteknoloji alanlarında faaliyet göstermesinin planlandığını anlattı.

AR-GE KAMPUSU OLUŞTURULACAK

Özlü, bölgede, teknopark inşasının tamamlanmasının ardından 2 çok uluslu, 5 büyük ölçekli olmak üzere küçük ve orta boy işletmelerin yer alması öngörüldüğünü kaydetti. Özlü şöyle dedi: "Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin, üniversite aracılığıyla teknik ve yönetsel destekler sağlanarak katma değer üreten bir yapıda olması amaçlanıyor. Sanayi ve üniversite etkileşimi yoluyla, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde aracı olan, gelişimi destekleyen ve bu konularda yetkin kişilerden oluşan bir 'Ar-Ge Kampüsü' oluşturulması hedefleniyor." 

GENETİK ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Özlü, kuruluş kararı yayımlanan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti'ne de değindi. Özlü, bölgede ağırlıklı olarak ileri gıda teknolojileri, genetik, biyomühendislik, tıp, genom, kök hücre, medikal teknolojiler, kimya, ileri malzeme, enerji, yeni üretim yöntemleri, bilişim/yazılım teknolojileri, kalite geliştirme sistemleri ve geri dönüşüm gibi yüksek nitelikli çalışmaların gerçekleştirilmesini beklediklerini dile getirdi.

Özlü, bu yerleşkede, ilaç araştırma merkezi, nano/biyoteknoloji merkezi, klinik araştırma uygulama merkezi ve vektörle bulaşan hastalıklar araştırma uygulama merkezi gibi özel yapıların yer almasını planladıklarını aktardı. Özlü, teknopark tam doluluğa ulaştığında en az 50'si büyük ölçekli olmak üzere 300 firmanın faaliyet göstereceğine işaret etti.

25-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş