Arama sonuçları

Türkiye'den çok yakında beyin göçü görebiliriz

Türkiye'den çok yakında beyin göçü görebiliriz

Türkiye'den çok yakında bir beyin göçü görebiliriz. Bu görüşü dile getiren CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil. Meclis'te düzenlediği basın toplantısında FETÖ soruşturmaları kapsamında işsiz kalan akademisyenlerle ilgili İrgil şöyle dedi: "Merkezi Londra'da bulunan mağdur akademisyenler merkezine en fazla başvuran ülke Türkiye. Günde 25 akademisyen yurt dışına çıkmak için, başka bir ülkede çalışmak için bu akademi merkezine başvuruyor. Çok yakın zamanda bir beyin göçü görebiliriz."  

İrgil, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, OHAL uygulaması kapsamında bazı vakıf üniversitelerinin kapatılmasıyla işsiz kalan akademisyenlerin mağduriyetlerine ilişkin herhangi çalışma yapılmadığını savundu. 

AKADEMİSYENLER İŞ BULAMIYOR

Söz konusu akademisyenlerin hiçbir yerde iş bulamadığına değinen İrgil şöyle konuştu:

GİZLİ BİR YASAK UYGULANIYOR: Bu insanların başvuruları reddediliyor çünkü gizli bir yasak uygulanıyor. Olağanüstü hal uygulaması kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile işsiz bırakılan 2 bin 500 akademisyenin mağduriyetini yok sayan Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğrenim Kurulu'nu (YÖK) uyarıyoruz; işsiz bıraktığınız akademisyenleri yok saymanız bir insan hakkı ihlalidir. Bu ihlal nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye'yi milyonlarca lira tazminata mahkum etmesine hazır mısınız?

DÜNYA DİKKATLE TAKİP EDİYOR: Yaşanan olumsuzluklar an itibariyle Türkiye'nin gözünden kaçabilir. Ancak dünya ülkeleri bu durumu dikkatle takip ediyor. 

EN FAZLA BAŞVURU TÜRKİYE'DEN: Merkezi Londra'da bulunan mağdur akademisyenler merkezine en fazla başvuran ülke Türkiye. Günde 25 akademisyen yurtdışına çıkmak için, başka bir ülkede çalışmak için bu akademi merkezine başvuruyor. Çok yakın zamanda bir beyin göçü görebiliriz. Daha da acısı Amerikan üniversiteleri bu akademisyenlere 'isterseniz bizde çalışabilirsiniz, bu mağduriyetinizi görebiliyoruz' şeklinde mail yoluyla mesaj göndermiş. Bunlar hep gözden kaçıyor. Bu gidişat iyi değil. Bunun özellikle dikkate alınmasını temenni ediyorum.

Bu blog AA abonesidir

 

05-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş