Arama sonuçları

Türkiye’yi temsil eden akademisyenler YÖK’te buluştu

Türkiye’yi temsil eden akademisyenler YÖK’te buluştu

Türkiye’yi temsil eden akademisyenler YÖK’te buluştu. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, farklı alanlarda başarılı akademik çalışmaları nedeni ile "Uluslararası Platformlarda Akademik Alanlarda Çeşitli Görevlere Seçilen" ve Türkiye’yi başarı ile temsil eden öğretim üyeleri ile bir araya geldi.

YÖK'te gerçekleştirilen görüşmede yükseköğretim alanındaki küresel gelişmeler ve Türk Yükseköğretimi'nin bugünkü çalışmaları değerlendirildi.   

TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDEN AKADEMİSYENLER YÖK’TE BULUŞTU 

Toplantıya Türkiye'deki bazı üniversitelerin farklı bilim dallarından 19 öğretim üyemiz olan Prof. Dr. Emin Kansu, Prof. Dr. Timur Doğu, Prof. Dr. Tezer Kutluk, Prof. Dr. Çetin Erol, Prof. Dr. Süleyman Cihan Yurtaydın, Prof. Dr. Tayfun Özçelik, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci, Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, Prof. Dr. Belgin San Akça, Prof. Dr. Mutlu Hayran, Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu, Prof. Dr. Mehmet Ungan, Prof. Dr. Munis Dündar, Prof. Dr. Murat Akova, Prof. Dr. Önder Ergönül, Prof. Dr. Cem Meço, Prof. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe ve YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri katıldı.

YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖĞRENCİ SAYISI 7.5 MİLYON 

YÖK Başkanı Saraç, katılımcılara, "Yükseköğretim Sistemimizdeki Yapısal Gelişmeler" başlıklı, Türkiye Yükseköğretim Sistemindeki mevcut durum ve YÖK olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Toplam yükseköğretim kurumu sayısının 185, öğretim üyesi sayısının 74 bin 537 ve öğretim elemanı sayısının 154 bin 950 olduğunu dile getiren YÖK başkanı Saraç, 7 milyon 712 bin 311 öğrenci sayısı ile Avrupa Yükseköğretim Alanı'na (EHEA) göre yükseköğretimde en fazla öğrencisi olan ikinci ülke olduklarının altını çizdi.

 BUNDAN SONRA HEDEF NİTELİK OLACAK

Saraç, eğitimde ve yükseköğretimde bundan böyle hedeflerinin, dikey yani nitelik, keyfiyet ve kalite yönünden büyüme olduğunu söyledi. Saraç, "Bölgesel Kalkına Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma" projesinden bahsederek şöyle konuştu: 

"Üniversitelerimizin hepsinin aynı olmasını tasvip etmiyoruz. Bütün üniversitelerimiz uluslararası nitelikleri gözetmeli, fakat farklı değerler üretmelidir. Bu kapsamda üniversitelerimizin bir kısmının eğitimde, bir kısmının araştırma ve teknoloji üretiminde bazılarının da bölgesel kalkınmaya katkı sağlama konusunda farklılaşmasını istiyoruz. Bu doğrultuda bölgesel kalkınma odaklı 5 üniversite ve ihtisas alanı belirledik. Ayrıca 10 üniversiteyi de Araştırma Üniversitesi olarak belirledik, cesaret vermesi açısından ise 5 üniversitemizi de Araştırma Üniversitesine aday olarak seçtik." 

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ BARAJLARI YÜKSELDİ

Yükseköğretim giriş sisteminde barajın yükseltilmesi, doktora programlarının kriterlerinin yükseltilmesi, proje tabanlı uluslararası değişim programı, denklik sürecinin yeniden tasarımı, Temel Bilimlerde Üstün Başarı Sınıfı Projesi (TEBİP), YÖKDİL ve yapılan diğer çalışmalarından kısaca bahseden YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretimde tüm süreçlerde nitelik arttırılmasına yönelik yeni ve yenilikçi girişimlerde bulunmaya çalıştıklarını vurguladı.

Sunumun ardından YÖK Başkanı Saraç ile öğretim üyeleri arasında Türkiye Yükseköğretim Sistemi'ne ilişkin görüş ve öneriler istişare edilerek geleceğe yönelik atılacak adımlar ele alındı.

İŞTE TOPLANTIYA KATILAN AKADEMİSYENLER 

08-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş