Arama sonuçları

Türkler neden eğitim ve göçmenlik için bu üllkeyi istiyor?

Türkler neden eğitim ve göçmenlik için bu üllkeyi istiyor?

Kanada üniversite eğitiminde ve son yıllarda yatılı lise alternatifi sunmasıyla Türk ailelerinin tercih ettiği ülkelerden biri haline geldi. Kanada İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon ile yarın (18 Mart Cumartesi günü) İstanbul'da Wyndham Grand Levent'te yapılacak olan üniversiteler, kolejler ve dil okullarının katılacağı Kanada Eğitim Haftası  etkinliklerini ve Kanada'da üniversite eğitimini konuşmak üzere buluştuk. 3 yıldır Türkiye'de bulunan Shannon, son 6 aydır Türkiye'den Kanada'ya hem okumak hem de göçmenlik için başvuranların sayısında büyük artış olduğunu söylüyor:  

HEM ÖĞRENCİ HEM GÖÇMENLİK İÇİN 

"Göçmenlik ofisimize göre ocak ayı vize başvurulanının en düşük ay. Ama bu yıl Ocak'ta yaz aylarındaki gibi başvuru gelmeye başladı. Hem üniversitelere hem de yatılı okullara ilgi artı. Göçmenlik de araştırılıyor. ABD'de Donald Trump'un başkan olması ve göçmen politikaları nedeniyle Kanada hem Türkiye'den hem de Asya'dan bu yıl daha fazla öğrenci alacak. Avrupa'ya gidecek öğrencilerin de Kanada'yı tercih edeceğini düşünüyoruz. "  

İşte Shannon'un Kanada'da üniversite eğitimi ve neden Kanada'nın tercih edilmesi gerektiğine ilişkin anlattıkları: 

TÜRK ÖĞRENCİ SAYISI BU YIL ARTIYOR: Türkiye'den Kanada'ya giden öğrenci sayısıson yıllarda yaklaşık 3 bin iken bu yıl 4 bin üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Bir patlama var. Bunda ABD'de yeni başkan, Avrupa'da da son zamanlarda yaşananlar ilgiyi artırıyor. Çin, Filipin, Latin Amerika gibi ülkelerden zaten talep arttı. Türkiye'den de artıyor. Kanada'da 6 binin üzerinde Türk öğrenci var. Ama 6 aydan az süreyle gidenler öğrenci vizesi almadığı için sayı daha yüksek.

ÜNİVERSİTELERİMİZ KALİTELİ: 100'ün üzerinde üniversite bulunuyor. Kaliteli eğitim önceliğimiz. Birleşmiş Milletler tarafından da birçok kez dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi seçildik. Özellikle en güvenli ülkeyiz. Uluslararası öğrenci sayısı 353 binin üzerinde. 20'den fazla üniversitemiz dünya sıralamalarında yer alıyor. 

EĞİTİME YATIRIM YAPIYORUZ: Eğitim bizim için önemli. OECD 2014 raporuna göre Kanada üye ülkeler arasına kolej ve üniversite eğitimine en çok yatırım yapan ülke. 

FRANSIZCA VE İNGİLİZCE EĞİTİM: Fransızca ve İngilizce resmi diller, iki dilde eğitim alma avantajı var. 59 üniversitede 1000'den fazla co-op programı bulunuyor.  

OTURUM VE VATANDAŞLIK HAKKI: Öğrenci haftada 20 saat, tatillerde tam zamanlı çalışabilir. Mezun çalışma ve oturum iznine sahip. Okuduğunuz süre kadar oturum ve çalışma hakkı veriyor. 8 aylık programa gelince, 8 ay 4 yıllık programı bitirince 4 yıl çalışma hakkınız var. 3 yıl sonra da vatandaşlık için başvurup, bu süreyi saydırabilirsiniz. HSBC eğitim raporuna göre Kanada üniversite istihdam performans sıralamasında 16 ülke arasında birinci. En iyi öğrenci şehirleri sıralamasında da ilk 15'de 3 şehri ile yer alıyor.  

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ UYGUN:  Yaşam giderleri ve öğrenim ücretleri de uygun. Tam zamanlı uluslararası öğrencilerin yıllık masrafları ortalama 24 bin Kanada doları. Yüksek lisans için bu oran yıllık ortalama 15 bin dolar. Küçük kentlerde öğrenim ücreti de yaşam giderleri daha düşük. Ama Türk öğrenciler hep büyük şehirleri tercih ediyor. 

ÜNİVERSİTELERE NASIL KABUL EDİLİYOR? Dil yeterlilik sınavı isteniyor. IELTS 6.5 aranıyor. Ancak hazırlık okuyarak da üniversiteye devam etmek mümkün. Türkiye'deki üniversite sınavları değil ama lise notlarınız çok önemli. Birçok üniversite lisede 3 ortalama arıyor. 

KANADA EKONOMİSİNE KATKILARI 11.4 MİLYAR DOLAR

Global Affairs Canada tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, 2014 yılında Kanada'daki uluslararası öğrencilerin Kanada ekonomisine katkıları 11.4 milyar dolar oldu. GSYİH'ya 9,3 milyar dolar katkıda bulundu.36.5 milyon nüfusa rağmen Kanada bilimsel araştırmaların yüzde 2.8'ini üreten bir ülke. 200'den fazla dil konuşuluyor. 

YATIRIMCI SAYISI DA ARTIYOR

Son yıllarda Türkiye'den gelen özellikle de tarım, teknoloji ve  sağlık alanlarında yatırım yapan Türk şirketleri artıyor. Çünkü şirket kurduğunda oturum hakkı veriyor, üstelik ailesine de. Yatırım için yaklaşık 300-400 bin Kanada doları isteniyor. Faaliyet göstermeni ve Kanadalıları istihdam etmeniz bekleniyor. Göçmenlik bürosu da nitelikli göçmenlik programı ile profesyonellere göçmen olma yolunu açıyor.  

HÜKÜMET İLE BAĞLANTILI OKUL YOK

Türkiye’de Kanada Federal Hükümeti ile direkt bağlantılı hiçbir okul yok. Bazı okullar eyaletlerle anlaşma yapıyor. Çünkü Kanada'nın 13 eyaletinde farklı eğitim bakanlıkları var. Bunlardan biriyle okullar anlaşma yapıp, birbirlerini tanıyabilirler. Federal hükümet ise ne Türkiye'de ne de başka bir ülkede okul açmıyor. Ama eyaletler anlaşma yapabilir. 

Bu yazının bir kısmı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın röportajı olarak da yayımlanmıştır

 

18-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş