Arama sonuçları

TYT kitapçığından görüntü nasıl paylaşıldı?

TYT kitapçığından görüntü nasıl paylaşıldı?

TYT kitapçığından görüntü nasıl paylaşıldı? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonrası, bir adayın kitapçığından bazı kısımların sosyal medyadan paylaşılması üzerine yasal süreç başlattı.

TYT KİTAPÇIĞINDAN GÖRÜNTÜ NASIL PAYLAŞILDI?

ÖSYM Başkanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, 2020-YKS'nin ilk oturumu TYT'nin 188 sınav merkezinde güvenle tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sınav tamamlandıktan sonra, sosyal medyada bir adayın kitapçığından bazı kısımların paylaşıldığı görülmüştür. Paylaşımlarda kitapçık numarası da belli olup sorumlu hakkında yasal süreç başlatılmıştır. Yarın YKS'nin tüm oturumları tamamlandıktan sonra planlandığı gibi soruların tamamı kamuoyuyla paylaşılacaktır. ÖSYM Başkanlığı olarak yarın gerçekleştireceğimiz AYT ve YDT oturumlarında tüm adaylarımıza başarılar dileriz."

GÖRÜNTÜ NASIL ALINABİLİR?

ÖSYM, açıklamasında bir adayın kitapçıktan bir görüntü paylaştığı için hakkında yasal işlem başlatıldığını söylüyor. Ancak o görüntünün nasıl alındığı konusunda bilgi vermiyor. Çünkü adaylar sınav sonunda soru kitapçıklarını, cevap kağıtlarını ve sınava giriş belgelerini teslim ediyor. Yani bunların tümü ÖSYM'ye gidiyor. Eğer kitapçıkta eksik sayfa çıkarsa ya da yırtık adayın sınavı iptal ediliyor.

Adaylarda ya da salonda kitapçık kalmıyor. Sınava telefonla girmek de yasak olduğuna göre bu görüntü nasıl çekilmiş olabilir?  Aday sınava telefon mu soktu, yoksa kitapçığı dışarı mı çıkardı?

28-06-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş