Arama sonuçları

TYT Matematik’te soru iptali olur mu?

TYT Matematik’te soru iptali olur mu?

TYT Matematik’te soru iptali olur mu? 2.5 milyondan fazla öğrencinin katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) tartışmalı bir soru olduğu gündeme geldi. Bu sorunun da matematik testindeki tek-çift sayılarla ilgili çıkan soru olduğu belirtildi. Ancak ÖSYM soru kitapçıklarını ve cevap anahtarını yayımladığında bu soru ile ilgili tartışmalar da netlik kazanacak

Öğrencilerden aldıkları yorumlara göre soruları değerlendiren eğitimciler TYT’de Türkçe testinin belirleyici olacağını vurguladı. Aynı zamanda matematik testinde de zaman sorunu yaşandığına dikkat çekerek, bu iki testte zamanı ayarlayabilen öğrencilerin başarılı olacağını dile getirdi.

TYT MATEMATİK’TE SORU İPTALİ OLUR MU?

Ancak matematik testinde bir soru çok tartışılıyor. Öğrencilerin de üzerinde çok tartıştığı bu sorunun iptal edilebileceği dile getiriliyor. Bu görüşü dile getiren ise Doğa Koleji Matematik Bölüm Başkanı Arzu Uz.

Uz, öğrencilerinden edindikleri bilgilere göre şu yorumu yapıyor:

 “Tek-çift sayılarla ilgili çıkan soru öğrencilerin üzerinde en çok tartıştığı, matematik testinin de en dikkat çekici sorusu oldu. Öğrencilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda bu sorunun iptal olacağını düşünüyoruz. Soru öğrencilerimizin hatırladığı kadarıyla şöyle:

x,y,z pozitif tam sayılar olmak üzere (x-z)/y=x olduğuna göre  aşağıdakilerden hangisi her zaman doğrudur?
I) x tek sayı ise y çifttir
II) x çift sayı ise z çifttir
III) y tek sayı ise z çifttir

Soru incelendiğinde soru kökünde verilen ifadede x,y,z tam sayıları aynı anda pozitif olamadığından (soru kökünde x,y,z pozitif tam sayılar olarak geçmektedir) sorudaki hiçbir şart oluşamaz dolayısıyla incelenemez.Soru teorik olarak hatalıdır. x,y,z tam sayılarının pozitifliği dikkate almadan teklik çiftlik sorusu olarak çözen öğrenciler sonuca ulaştıklarını zannedebilirler.

HATALI SORU VAR

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Matematik Zümresi de öğrencilerden gelen bilgiler doğrultusunda, 2019 TYT Matematik sorularından “ x,y,z pozitif tam sayılar olmak üzere x-z/y=x için, …..” şeklinde başlayan sorunun hatalı olduğunu söyledi. Yani Doğa Koleji Matematik Bölüm Başkanı Uz gibi bu sorunun hatalı olduğunu dile getirdiler.

 

15-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş