Arama sonuçları

TYT’ye fen ve sosyal girdi, soru sayısı 40 arttı

TYT’ye fen ve sosyal girdi, soru sayısı 40 arttı

Geçtiğimiz 12 Ekim günü açıklanan yeni üniversite sınav sisteminde bir ay bile geçmeden ikinci değişiklik yapıldı. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Türkçe matematik testlerinden oluşacak sınavın ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) fen ve sosyal eklendi. Soru sayısı 80'den 120’ye çıktı. Öğleden sonra yapılacak sınavın ikinci oturumu ise bir gün sonraya bırakıldı.     

"Yapılan müzakere ve analizler neticesinde Yükseköğretim Kurulu olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine 'tedrici geçişi' de dikkate alarak öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapılmıştır" ifadelerine yer verilen YÖK açıklamasında açıklanan değişiklikler şöyle:  

İKİNCİ OTURUM VE DİL SINAVI 24 HAZİRAN'DA YAPILACAK

YKS'nin birinci oturumu TYT, 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumu 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılacak.

TYT'YE FEN VE SOSYAL GİRDİ

TYT sınavında öğrencilerin temel yeterliliklerinin esas alındığı Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacak. 

TYT SORU DAĞILIMLARI NASIL OLDU?

 

SORU SAYILARI NASIL BELİRLENDİ?

Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerindeki "soru adetleri, derslerin ortaöğretim programlarındaki ders saatleri yoğunluğuna göre değil, öğrencilerin temel yetkinliklerinin oluşmasına katkı sağlayan bilim alanlarına göre biri diğerinden üstün tutulmadan mümkün olduğunca eşit olarak dağıtılmıştır.

SINAV SÜRESİ 135 DAKİKA 

Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Soru sayısı dikkate alınarak sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi.

PUAN TÜRLERİ DEĞİŞMEDİ

Lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri, daha önce açıklandığı gibi "Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı" şeklinde olacak.

09-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş