Arama sonuçları

Ücretli öğretmenlerin atama şartları açıklandı

Ücretli öğretmenlerin atama şartları açıklandı

Ücretli öğretmenlerin atama şartları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)  resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar arasından 5 binini sözleşmeli öğretmen olarak atayacak.

ÜCRETLİ ÖĞRETMLERİN ATAMA ŞARTLARI AÇIKLANDI

MEB yaptığ açıklamada bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanların sözleşmeli öğretmenliğe geçişleri kapsamında 5 bin atama gerçekleştirileceğini belirtti.

Başvuru için Devlet Memurları Kanunu'ndaki gerekli şartların sağlanmanın şart olduğuna dikkat çekildi.

Bunun yanı sıra Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapma gerekliliği ifade edildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK İÇİN KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Açıklamada başvuru şartları şöyle sıralandı:

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak.

-Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında yaptıkları görevlerinden dolayı başvuru tarihinin son günü itibarıyla en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olmak.

-Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak.

-Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini başarıyla tamamlamış olmak.

-Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, YÖK tarafından yükseköğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki kurum veya veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak.

KPSS PUANI 50 OLACAK

-Başvuru için 2017 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı'nda atanacağı alan için puan türleri itibarıyla 50 ve üzerinde puan almak.

FESİHTE BİR YIL BEKLEME SÜRESİ ŞARTI

-Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak.

-657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

SÖZLÜ SINAVA GİRECEKLER

Sözleşmeli öğretmenliğe başvurular, sözlü sınav, atama yapılacak alanlar ve kontenjan çizelgesi ile atama takvimi ve diğer hususlara ilişkin duyuru daha sonra 'http://meb.gov.tr - http://ikgm.meb.gov.tr' adreslerinde yayınlanacak.

BOŞ KONTENJAN KALIRSA

Açıklamada 5 bin sözleşmeli öğretmen atamasında boş kontenjan kalması durumunda nasıl yol izleneceği de şöyle anlatıldı:

"Boş kalan pozisyonlara, öğretmenlik için yapılan 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçları esas alınarak aynı usulle atama yapılacaktır."

03-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin