Arama sonuçları

Ücretli yerine memur öğretmene ‘geçiş’ verin

Ücretli yerine memur öğretmene ‘geçiş’ verin

Ücretli yerine memur öğretmene ‘geçiş’ verin. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “mağdur olduklarına inanıyorum” diyerek 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanlara “imtiyaz” getirileceği açıklaması atama bekleyen öğretmenlerden sonra “memur öğretmenlerin” de tepkisini çekti. Çeşitli kamu kurumlarında atanamadıkları için memur olarak çalışmaya başladıklarını söyleyerek, “Ücretliler için imtiyaz yerine bizleri kurumlar arası geçiş ile öğretmen olarak değerlendirin” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Yılmaz TEOG yerine gelen liseye geçiş sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada öğretmen atamalarına da değindi. Öğretmen atamaları ile sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik hakkındaki çalışmalara da değinen Yılmaz ücretli öğretmenlerle ilgili şöyle dedi:

“Ücretli öğretmenlerin kesinlikle mağdur olduğuna ben de inanıyorum. Çünkü onlar girdikleri ders başına ücret alıyor. Bu konuda bir kanun değişikliği yapacağız.”  Yılmaz’ın açıklamasına göre yapılacak düzenlemeyle 5 yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış öğretmenler, üç katı şartı aranmadan mülakata alınacak. Yani 5 yıl ücretli öğretmenlik yapan öğretmenler, KPSS sonucuna bakılmaksızın mülakata katılabilecek.

ÜCRETLİ YERİNE MEMUN ÖĞRETMENE ‘GEÇİŞ’ VERİN

İşte bu açıklama önce sayıları 438 bini geçen atama bekleyen öğretmenler tarafından tepki ile karşılandı. Öğretmen adayları, “Biz gece gündüz KPSS için çalışırken, nasıl böyle bir açıklama yapılır?” diyerek sosyal medyada tepki gösterdi.

Bu tepkiye memur öğretmenler de katıldı. Öğretmen olarak atanamadıkları için başka kamu kurumlarında memur olarak çalıştıklarını söyleyerek, eleştiri ve taleplerini şöyle dile getirdiler:

BİZİM KPSS PUANIMIZ DA VAR

“Bizim KPSS puanımız da var. Sadece öğretmen olarak  kontenjan yeterli olmadığı için atanamadık. Başka kurumlarda memurluk yapıyoruz. Ama asıl mesleğimiz öğretmenlik. Kurumlar arası geçiş ile MEB’in bizi öğretmen olarak atamasını bekliyoruz. Üstelik bu atama ek bütçe getirmeyecek, zaten biz devlet kadrolarında çalışıp, maaş alıyoruz. Birçoğumuzun aday öğretmenliği de kalkmış durumda. Bu geçiş sağlanırsa asıl mesleğimize dönmüş olacağız. Zaten öğretmen açığı da 100 binin üzerinde. Neden ücretli öğretmenleri KPSS puansız atama yapmayı düşünüyorlar?

2012 YILINDAN BU YANA BEKLİYORUZ

31 Ağustos 2012'de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile mağdur olduk. 5 yılı aşkın süredir kurumlar arası geçiş yapılmıyor. Oysa isteyenlerin kadroları çalıştıkları il-ilçelerde MEB devlet okullarına öğretmen unvanıyla aktarılabilir.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ NE GETİRMİŞTİ?

MEB tarafından 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırıldı. Kurum içi ve kurumlar arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS'ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirildi. Ancak memur öğretmenler ilgili yönetmelik değişikliği dikkatle incelendiğinde 2012 KPSS başvuruları ÖSYM'ce Nisan ayında, sınavı da Temmuz ayında yapılmışken yönetmelik değişikliğinin 31 Ağustos 2012'de yapılması nedeni ile mağdur olduklarını belirtiyor.

 

30-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin