Arama sonuçları

Ulusal Bellek, kültürel tarihi toplayacak

Ulusal Bellek, kültürel tarihi toplayacak

Ulusal Bellek, kültürel tarihi toplayacak. Kadir Has Üniversitesi kurumsal arşivinin yanı sıra, Türkiye’nin kültür, sanat, siyaset ve toplum hayatına etkide bulunmuş kurum ve kişilerin arşiv birikimlerini bünyesinde toplayacak. Bu birikim 'Ulusal Bellek' oluşturularak teknolojinin güncel imkanları ile gelecek kuşaklara taşınacak.

"Kadir Has Üniversitesi Ulusal Kültür Belgeliği”, kapsamında oluşturmaya başlanılan özel arşiv koleksiyonlarıyla Türkiye’nin toplumsal ve kültürel hafızasını kayıt altına alınacak. 

 

ULUSAL BELLEK, KÜLTÜREL TARİHİ TOPLAYACAK

Ulusal Kültür Belgeliği, dijital ortamda herkesin kullanımına açık olacak. Ulusal Bellek sayesinde ülkenin kültürüne, sanatına, siyasi ve toplumsal yaşamına etkide bulunmuş, emek vermiş kişilerin arşivleri gelecek kuşaklara da aktarılacak. 

 

İLK AKTARMA ALİ ÖZGENTÜRK'ÜR ARŞİVİ

 

“Ulusal Kültür Belgeliği”ne arşivini devreden ilk isim yönetmen ve senarist Ali Özgentürk oldu. Özgentürk’ün Kadir Has Üniversitesi’ne aktardığı arşiv 75 binin üzerinde belgeden oluşuyor. Bir kısmı zamanla hasar görmüş olan arşivin ön hazırlık sürecinde tüm belgeler elden geçirilerek, ihtiyacı olanlar restore edildi; 150 saati aşan video kayıtları deşifre edildi.

18-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin