Arama sonuçları

Uluslararası okullarda kimler okuyabilir?

Uluslararası okullarda kimler okuyabilir?

Ailelerin çocuklarının eğitim aldıkları okullardan en büyük beklentilerinin başında onların çok iyi bir yabancı dili öğrenmeleri geliyor. Birçok ailenin özel okul tercihinin altında bu gerekçe yatıyor. İyi bir dili de yabancı özel okulların öğretebileceklerini düşünüyorlar.

Birçok aile çocuklarını uluslararası okullara (International School) nasıl gönderebileceklerini soruyor. Ancak bu okullar her çocuğu kabul etmiyor.

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na göre Bakanlar Kurulu kararıyla açılan bu okullarda yalnızca yabancı uyruklu çocuklar okuyabilir. Çifte vatandaşlar eğer vatandaşlıklarından biri Türk vatandaşlığı ise bu okullarda okuyamaz.

Örneğin Amerikalı bir baba ile Türk annenin çocuğu yasaya göre uluslararası okullarda öğrenci olamaz. Anne ve babanın ikisinin de Türk vatandaşlığının bulunmaması gerekir.

KİMLER OKUL AÇABİLİR?

Bu okullar yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler tarafından veya Türk vatandaşlarıyla ortaklık yolu ile 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu çerçevesinde Bakanlar Kurulu'nun izniyle açılabilir.

Türkiye Cumhuriyeti uyruklu gerçek kişiler, özel hukuk tüzel kişileri veya özel hukuk hükümlerine göre yönetilen tüzel kişiler de kendi adlarına aynı amaçla milletlerarası mahiyette özel öğretim kurumu açabilir.

Bu okullardaki öğretim programları, eğitim-öğretim faaliyetleri kurumun hazırladığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı esaslara göre yürütülür.

İstanbul'da uluslararası okulların sayısı 7 tane. İşte bu okulların listesi:


Özel International Community School


Özel MEF Uluslararası Okulu


Özel Sarıyer British International School


Özel İstanbul British International School


Özel İstanbul Çamlıca Park International School


Özel Kapı International School


Özel Keystone International School


01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş