Arama sonuçları

Üniversite birinci sınıflara burs ve kredi müjdesi

Üniversite birinci sınıflara burs ve kredi müjdesi

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencilerinin müracaatlarını yaptıklarını fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla aldıklarını hatırlatarak, "Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız." dedi. İşte Aksu'nun açıklamaları:

BAŞVURULAR E-DEVLETTEN: Bu yıl 900 bin öğrencinin burs ve krediye müracaat etmesini bekliyoruz.  Bu sene, ekim ayının ilk haftası öğrencilerimizin burs ve kredi müracaatlarını alacağız. Müracaatların tamamı e-Devlet üzerinden olacak. 11 devlet kurumundan doğrulattıktan sonra da kasım ayı itibarıyla öğrencilerimize burs ve kredi başvurularının neticelerini ileteceğiz.

BU YIL OCAK DEĞİL EKİMDE BAŞLAYACAK: Önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencileri müracaatlarını yaparlardı fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla alırlardı. Bu yıl, bu tarihi ekim ayından başlatıyoruz. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız.

150 BİNE BURS, DİĞERLERİNE KREDİ: Geçen yıl 1,5 milyon öğrenciye burs ve kredi verdik. Bu yıl da müracaat eden ve en fazla ihtiyaç sahibi olan ilk 150 binine burs, geriye kalan öğrencilere de kredi vereceklerini bildirdi.

İŞE GİREMEDİYSE KREDİ ÖDEMESİ ERTELENİYOR: Burslar devletin hibeleri olduğu için geri ödemesi yok. Ancak kredilerin geri ödeme takvimleri bulunuyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra iki yıl ödeme talep etmiyoruz. İki yıldan sonra işe girip SGK kaydının oluşmasının ardından öğrencinin aldığı kredi süresince geri ödeme yapmasını istiyoruz. Eğer öğrenci işe yerleşemediyse ödemeyi erteleme imkanına sahip. Aynı yıl bize müracaat edip dilekçesiyle herhangi bir işte çalışmadığını beyan ederse kredisini işe başlayana kadar erteleyebiliyoruz.

BU ÖĞRENCİLERE ÖNCELİK VAR: Bu yıl 400 lira burs ve kredi öğrencilerimize ödeme yaptık. Sene başlarında olmak üzere enflasyon oranında öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz. Burs verilirken bazı öğrencilere öncelik tanıyoruz. Annesi ve babasını kaybetmiş öğrencilere, şehitlerin evlilerse çocuklarına değillerse kardeşlerinin tamamına, gazi çocuklarına burs veriyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki yetiştirme yurtlarından üniversiteye gelenlere ile yüzde 40'ın üzerinde engeli olan öğrencilere de burs var.

MİLLİ SPORCULARA 3 KAT BURS: Milli sporculara ve üniversite sınavında ilk yüze giren öğrencilere üç kat burs veriyoruz. Yüksek lisans öğrencilerine iki kat, doktora yapanlara da öğrencilere de üç kat kredi sağlıyoruz.

Bu blog AA abonesidir.

23-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş