Arama sonuçları

Üniversite derslerini lisede AP ile alın

Üniversite derslerini lisede AP ile alın

İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak adlandırılan Advanced Placement (AP) programı, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan bir program. Program, öğrencilere yurtdışı üniversitelere başvururken kabul aşamasında ve derslerden muaf olma konusunda avantaj sağlıyor. Türkiye'deki bazı okullarda uygulanan program yurtiçinde de Sabancı, Koç, Özyeğin gibi üniversitelerde lisedeyken aldıkları derslerden muaf olma ve kredi tamamlama olanağının yanı sıra burs alma şansı da sunuyor.

İşte AP programı ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

AP PROGRAMI NEDEN ÖNEMLİ ?

ABD'de ve dünyanın 115 ülkesinde 18 bin okulda 34 ayrı ders ile uygulanmakta olan AP programında dersler öğrencilere sorgulama, eleştirel düşünme, akıl yürütme, kavrama ve iletişim becerilerini kazandıracak şekilde programlanıyor ve hazırlanan programlar College Board tarafından onaylanıyor.

AP PROGRAMI NEDİR?

1900’de ABD'de kurulan College Board, bir yükseköğrenim kurumu. Öğrencilerin yükseköğrenime kabulünü sağlayacak çalışmalar yürütüyor. AP de College Board'ın sundukları programlardan biri olup ön üniversite programı olarak da adlandırılıyor.

AP ÜNİVERSİTE AޞAMASINDA NE YARAR SAОLAR?

Üniversiteye kabul aşamasında, bir öğrencinin lise döneminde AP dersleri alması ve sınavlardan başarıyla geçmesi akademik eğitim için hazır olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor. AP programı sayesinde bazı derslerden kredi alıp, muafiyet sağlayabilirsiniz. Birçok üniversiteden de burs alabilirsiniz.

AP PROGRAMI HANGİ DERSLERİ KAPSIYOR?

Advanced Placement programında 30'dan fazla ders bulunuyor. AP Capstone, sanat, İngilizce, tarih ve sosyal bilimler, matematik ve bilgisayar teknolojileri, fen ile dünya dilleri ve kültürleri gibi başlıklarda 30’dan fazla ders AP programı ile üniversitede muafiyet sağlıyor.

TÜRKİYE'DE AP PROGRAMI HANGİ OKULLARDA VAR?

9 özel lise bu programı sunuyor.

İşte AP Programı sunan liseler:


Amerikan Robert Lisesi


Gelişim Koleji Anadolu Lisesi


Hisar Okulları


TED İstanbul Vakfı Özel Lisesi


Yamanlar Koleji


Cumhuriyet Koleji


Özel Açı Lisesi


İzmir Özel Ege Lisesi


Özel Irmak Lisesi


01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş