Arama sonuçları

Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?

Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?

Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından yükseköğretim kurumlarına da kayıt işlemleri başlayacak. Belirtilen süre içinde kayıt yaptırmayanlar ise haklarını yitirecek ve gelecek yıl sınava girdiklerinde Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarıya düşecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Elektronik kayıt için üniversiteye gitmenize gerek yok. İnternet üzerinden yapacaksınız. Tüm devlet üniversitelerinde e-kayıt yapılıyor. İsteyen vakıf üniversiteleri de yerleşen öğrencilerin kayıtlarını elektronik ortamda yapabilecek. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak.

 

KAYIT SÜRESİ İÇİNDE BAŞVURMANIZ GEREKİYOR

 

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için istenen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER İSTENECEK?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf  

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

 

30-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş