Arama sonuçları

Üniversite kontenjanları 867 bin 191

Üniversite kontenjanları 867 bin 191

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bu yıl üniversitelerde kontenjanların geçen yıla oranla yüzde 5'in üzerinde bir artışla 867 bin 191 olduğunu açıkladı. 

Saraç, bu yıl üniversite tercihi yapacak adayları yakından ilgilendiren değişiklikleri şöyle anlattı:

2015 YILI BOŞ KONTENJANLAR: 2015 yılı yerleştirme sonuçlarına göre, üniversitelerimiz için belirlenen 823 bin 739 kontenjandan sadece 38 bin 789 kontenjana yerleşme olmamıştır. Bir önceki sene bu rakam 59 bin idi. Bunun sebebi sistematik bir şekilde konuya yaklaşmamız ve kontenjan politikasını rasyonel bir zemine oturtmamız. 

2016 KONTENJANLARI NE OLDU? Bu yılki üniversite kontenjanları geçen yıla oranla yüzde 5.27'lik artışla 867 bin 191 oldu. Devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans toplam kontenjanının 679 bin 176 oldu. Vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanının 167 bin 859, KKTC üniversitelerinin toplam kontenjanının 18 bin 266, diğer ülkelerdeki üniversiteler için ise bin 890 olarak belirlendi. Bu yılki kontenjan geçen yıldan 43 bin 452 kişi daha fazla.     

AÇIKÖĞRETİM KONTENJANI AZALDI: 2016'dan itibaren açıköğretim programlarında kademeli olarak kontenjan azaltılması sürecini başlattık. Geçen yıl açıköğretim fakültesi programlarının toplam 206 bin 53 olan kontenjanı bu yıl 169 bin 615'e düşürdük.

ÖĞRENCİ MEMNUNİYETİ ANKETİ GELİYOR: Gelecek yıl üniversitelerle ilgili çok önemli bir çalışma yapmaya hazırlanıyoruz. Üniversiteler değerlendirilirken bugüne kadar başka kriterlere bakan YÖK denetmenleri, eğitim süreci içinde tüm alt yapı, eğitim öğretim niteliği dışında öğrenci memnuniyetini de dikkate alacak. Kontenjanların belirlenmesinde bir ölçüde öğrencinin memnuniyetini de dikkate alacağız. Bir yenilik olarak, eğitim sürecinde yerinde denetim yapacağız. Bu husus iyi ile kötünün ayrışmasına olanak sağlayacak.

TERCİH 30 DEĞİL, 24: Bu yılki üniversite tercih kılavuzundaki yeniliklerden biri tercih edilecek üniversite sayısının 30'dan 24'e çekilmesi. Öğrenci tercihleri ile yerleştirme ve kayıtlar arasındaki ilişkileri inceleyen bir rapor hazırlattık. İlk 10 tercihten sonra kazanılıp yerleştirme yapılmasına rağmen kaydolma oranının düştüğü verilerine ulaştık. bu konudaki düzenlememiz de umarım kayıt oranının yükselmesine katkı sağlar.

ÜNİVERSİTELERİ KARŞILAŞTIRABİLECEK: Geçen yılki tercih kılavuzunda, öğrencilerin bilinçli tercih yapmasını sağlamak için lisans programlarındaki öğretim üyeleri sayısını paylaştık. Bu yılki kılavuzda ilk kez üniversitelerin mezunlarının merkezi sınavlardaki başarıları da yer alıyor. Böylece adaylar mezun başarısı açısından üniversiteler arasında karşılaştırma yapabilecek.

AKREDİTASYONU KOYDUK: Ayrıca üniversitelerin programlarının hangilerinin akredite edilip edilmediğine dair bilgileri de verdik. Bu kapsamda programların ulusal veya uluslararası kuruluşlarca akredite edilip edilmemesine göre mukayese edilebilecek.

BAŞARI SIRASI BARAJI VAR: Geçen sene başarı sırası şartı getirildi. İlk olarak tıpta 40 bin, hukukta 150 bin, mühendislikte 240 bin, mimarlıkta 200 bin taban başarı sırası şartı getirdik. 

HANGİ BÖLÜMLERE BARAJ GELECEK?: Önümüzdeki dönem eğitim, eczacılık ile diş hekimliği fakülteleri için de başarı sırası getirmeyi düşünüyoruz.

YÖK BURSU NEDİR?: YÖK olarak önemli gördüğümüz bazı alanlarda tercih yapan öğrencilere yönelik ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak yeni bir burs programı hazırladık. Adı YÖK Bursu. Bu sene Yükseköğretim Kurulu olarak üniversitelerimizdeki su ürünleri, ziraat ve ormanla ilgili eğitimi gündemimize aldık. Ülkemiz ve yükseköğretim sistemimiz açısından stratejik önem taşıyan bu programlara son yıllarda azalan ilgiyi tespit ederek bunu ülkemiz için bir tehdit unsuru olarak gördük. Bu programlar aslında pek çok Avrupa ülkesinde ilgi odağı olan, iyi öğrencinin tercih ettiği programlardır. Ziraat, tarım, su ve orman, bu alanlar, ülkemizin elindeki en büyük değerleridir. Bu kapsamda bu programları tercih edecek başarılı öğrencileri desteklemek amacıyla ziraat, orman ve su ürünleri odaklı devlet üniversitesi programlarını tercih ederek yerleştirilecek ilk 3 sıradaki öğrencilere eğitim süreleri boyunca YÖK bursu verilmesi kararını aldık

AYDA 600 TL: Burs aylık 600 TL ve 12 ay boyunca ödenecek. 

Bu blog AA abonesidir

 

02-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş