Arama sonuçları

Üniversite sınavları için 'yeni model' yok

Üniversite sınavları için 'yeni model' yok

YÖK, üniversiteye giriş sınavları ve üniversiteye yerleşme için üzerinde çalışılan bir model olmadığını açıkladı. Bazı gazetelerde üniversiteye geçiş sisteminin değişeceği ve önlisans programlarına diploma notuyla sınavsız geçiş olacağı, LYS'lerin de yüksek puanlı üniversiteler ile bölümler için geçerli olacağı belirtilmişti. Yeni üniversiteye geriş sisteminin de 2018'de başlayacağı iddia edilmişti. Bu habere ilişkin YÖK açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

Yükseköğretim Kurulu'nda üniversiteye giriş sistemine yönelik herhangi bir çalışma yapılmamıştır, yapılmamaktadır. Bir başka Bakanlıkla da konuya ilişkin haberde konu edildiği gibi bir görüşme sürdürülmemektedir. Diğer taraftan sınavlar öncesinde bu tür gerçek dışı haberler adaylar üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Yükseköğretim sistemine girişle alakalı kamuoyunun sadece YÖK'ün kararlarını ve duyurularını dikkate almasını önemle rica ederiz."

YENİ SİSTEM İÇİN NE DENİLDİ?
Bugün bazı gazetelerde üniversiteye geçiş sisteminde yapılacak değişiklikler şöyle sıralanmıştı: .

DİPLOMA NOTU İLE ÖNLİSANS PROGRAMLARINA: Öğrencilerin lise diploma puanı üniversiteye geçişte baz alınacak. YGS ile 2 yıllık ön lisans programlarına yerleşen yaklaşık 100 bin öğrenci sınava girmeden lise diploma puanıyla kayıt yaptırabilecek. Öğrenci sınava girmeden diploma puanına uygun okullar arasından isterse birine kayıt yaptırabilecek. 

YÜKSEK PUANLI BÖLÜMLER İÇİN LYS YAPILACAK: Öğrenciler arasında rekabete neden olan 4 yıllık yüksek puanlı lisans bölümleri için LYS yapılmaya devam edecek. LYS puanı aynı zamanda yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler için de kullanılacak. Ancak bu sınava girecek öğrenci sayısı büyük oranda düşürülecek.

LİSELERE DE TEOG: MEB, özel okullar başta olmak üzere bazı liselerin şişirme not tehlikesine karşı da lisede yapılan yazılı sınavlardan bir tanesini merkezi yapmak üzere çalışma yürütüyor. Bu sistem ilköğretim 8. sınıflara uygulanan TEOG sınavlarına benzer yapılacak.

MESLEK LİSELERİNE ÖZEL KONTENJAN: Meslek liseliler için kendi branşlarında belirli oranda özel bir kontenjan sağlanması üzerinde çalışıyor. Mesleki teknik lisesi öğrencilerinin üniversiteye giriş oranlarının yüzde 10'un üstüne çıkarılması hedefler arasında yer alıyor. Böylelikle meslek liselerinde genel akademik başarının da yükseleceği öngörülüyor.

 

19-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş