Arama sonuçları

Üniversite sınavlarında açık uçlu soru yok

Üniversite sınavlarında açık uçlu soru yok

Üniversite sınavlarında açık uçlu soru yok. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 23-24 Haziran’da uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YGS) yönelik açıklamalarda bulundu. Özer'in açıklamalarına göre milyonlarca adayı ilgilendiren üniversite sınavında da ‘açık uçlu’ soru dönemi sona erdi. YÖK’ün geçen yıl uygulamaya koyduğu ‘açık uçlu’ sorular yeni üniversiteye geçiş sınavında yer almayacak. Örnek sorular ise önümüzdeki hafta açıklanacak.

ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA AÇIK UÇLU SORU YOK

İşte Gazete Vatan'a konuşan Prof. Dr. Özer'in açıklamaları: 

AÇIK UÇLU SORU YOK

Açık uçlu, kısa cevaplı sorular yok, olmayacak. 

İKİ SINAVIN ÜCRETİ 100-120 TL OLACAK

Bu konu da masamızda. Üzerinde çalışıyoruz, bir iki güne ücretler belirlenir, şu anda YÖK ile görüşmeler devam ediyor. Sınav ücretini yakın zamanda açıklayacağız, ancak 120 TL olmayacak, daha aşağıda olacak. Daha önce de belirttim, kâr amacı gütmüyoruz, kurum zarar etmesin yeter... İki sınavın ücreti 120 TL’den aşağıda olacak, 100-120 arası bir şey olacak. Tek sınava katılanlar, 50-60 TL gibi bir ücret ödeyecekler.

ARTIK BİR DEĞİŞİKLİK OLMAZ

Yok, artık bir değişiklik olmaz. Kılavuzla ilgili tüm detayların kararı açıklandı, başvuru tarihi açıklandı. YÖK, ocak ayında kılavuzu onaylayacak, mart ayında da başvurular yapılacak. Bu saatten sonra artık bir değişiklik olmaz, o iş bitti..

ÖRNEK SORULAR ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YAYINLANACAK

Bu konuda çalışmalarımızı tamamladık, son kontrolleri yapıyoruz. Örnek sorular önümüzdeki hafta yayınlanacak. Bu, sadece fikir verme amacını taşıyor; kimse, sorular aynen bu şekilde olacak beklentisinde olunmasın. Tüm soru kitapçığını yayınlamayacağız, bunun sakıncaları olabilir, ama her branştan örnek soruları yayınlayacağız...

10.00’DAN SONRA GELEN ALINMAYACAK

Tartışmalara neden olan 09.45 kuralını uygulamayacağız, bu uygulamayı kaldırdık. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınav başlama saati 10:00 olacak, ancak ben 15 dakika kuralını kaldırdık demedim. Kamuoyu rahatladı, burası güzel; ben, saat 10.00’dan sonra gelenler sınava alınmayacak dedim. Şurası çok önemli; aday, saat 10.00’da sınav salonunda bulunmak zorunda. Saat 10.00’da sınav salonunda olmayan aday, bina içinde dahi olsa, sınava katılamaz. Sınav görevlileri, saat 10.00’da kapıları kapatacak, saat 10.15’te de sınavı başlatacak.

ENGELLİLERE ENGELLER ORTADAN KALDIRILACAK

Engelli, sağlık sorunu ve özel durumu bulunan adaylara yönelik 14 ilde, 15 sınav merkezinde yürütülen sınav merkezi uygulamasını 2018 yılı itibariyle tüm illerde sunmayı planlıyoruz. Bu durumda bulunan adaylar için her türlü kablolu ve kablosuz iletişimi kesilmiş sınav merkezleri oluşturuyoruz. Engelli adaylara yönelik sınav merkezi uygulamalarımızı 2018’den itibaren yaygınlaştırmayı ve yıl sonu itibariyle de tüm yurtta sunmayı hedefliyoruz. Böylelikle özel durumu bulunan adaylar, başka bir ildeki merkeze gitmek zorunda kalmadan, yaşadıkları illerde oluşturacağımız merkezler vasıtasıyla hizmetlerden kolaylıkla yararlanacaklar. 2018 yılından itibaren hedefimiz, herkes için her yerde olmak. Erişilebilir olmak, bizim tek hedefimiz; buna  çok büyük önem veriyoruz. Biz, kamu hizmeti veriyoruz, kâr amacı güden iktisadi teşekkül değiliz. Kamu hizmeti, o hizmeti herkes için en kolay ulaşılabilecek bir şekilde sunmak demektir.

SINAV GÖREVLİLERİNE ÜCRETLERDE GECİKME OLMUYOR

Sınav görevlilerinin hak ettiği sınav ücretlerinin, hak eden kişilerin hesaplarına yatırılma zamanlarında düzenleme yaptık. 19 Kasım tarihinde uygulanan ALES sınavında görev alanların ücretlerini 22 Kasım tarihinde, yani 3 gün sonra hemen ödedik. Bu uygulama ilk kez oluyor. Sınavda görev alanlar şaşırdı, çünkü daha önce 15-20 güne uzayan bir zaman diliminde ücretler ödeniyordu.

İSTANBUL VE İZMİR’DE E-SINAV KAPASİTESİ ARTIRILIYOR

2018’de İstanbul ve İzmir’de e-Sınav kapasitesini artırmayı hedefliyoruz. ÖSYM olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de elektronik sınav hizmeti veriyoruz. Üç merkezde aynı anda 5 bin 500 aday sınava katılabiliyor. Adaylar, e-Sınav merkezlerine yoğun bir ilgi gösteriyor. İstanbul’da e-Sınav kapasitesini 500’den bine, İzmir’de 125 olan aday kapasitemizi 500’e çıkarmayı hedefliyoruz.

GEÇ BAŞVURU YAPAN İSTEDİĞİ İLDE GİRECEK

ÖSYM, daha önce sınavlara normal başvuru tarihileri dışında ‘geç başvuru’ uygulaması başlatmış, ancak bu durumda bulunan adaylara sadece Ankara’da sınava girme koşulu getirilmiş. Sınavlara geç başvuru yapan adayları rahatlatan yeni bir karar aldık; sınavlara geç başvuru yapan adaylara sınava sadece Ankara’da değil, istedikleri ilde sınava girebilme olanağı sağladık. Adaylar, geç başvuru yaptıkları gün, istedikleri sınav merkezini tercih edebilecek ve istediği sınav merkezinde sınav girebilecek. Ayrıca e-YDS’ye giren adaylara yönelik yeni sınav için 3 ay bekleme koşulunu kaldırdık. e-YDS’ye katılan adaylar, girmiş oldukları sınav tarihinden itibaren 3 ay süresince yeniden sınava başvuramazlar kısıtlamasını iptal ettik. Böylelikle adaylar, e-YDS’ye herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın başvuru yapabilirler.

34 ‘JOKER ADAY’ TESPİT EDİLDİ

ÖSYM tarihinde ilk kez ‘Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi’ kurduk. Daha önce de böyle uygulamalar yapılmış, ama bağımsız bir birim olarak değil... Bilgiler ve değerlendirmeler farklı farklı birimler toplanmaya çalışılıyormuş. ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavları masaya yatıracağız, son 10 yılın sorularını incelemeye aldık. Tabii burada sınavlara giren herkesi zan altında bırakma düşüncesinde değiliz. Her bir sınav için derinlemesine ‘olağandışılık analizi’ yapılacak. Biyometrik analiz yaparak bir adayın yerine başka birinin (Joker) sınava girip girmediğini tespit edeceğiz. ‘Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi’ her bir adayın girmiş olduğu aynı tip sınavlardaki sınav sonuçlarını değerlendirecek ve olağan dışı bir duruma rastlaması halinde gerekli yasal işlem başlatılacak. Sınav güvenliğine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Sınav güvenliği, bizim en hassas noktamız. Analizleri tamamlamak üzereyiz. Sınav sonuçlarını çok farklı varyasyonlarda değerlendirebiliyoruz. ÖSYM, bugüne kadar savunma pozisyonundaydı, hep kendini savunmak zorunda kalıyordu. Artık savunma durumundan çıkmak istiyoruz. İlk olarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülmekte olan soruşturmalara yönelik sınav sonuçlarını analiz etmeye başladık. Eskiden bu süreç çok uzun sürüyordu, artık bu taleplere anında cevap veren bir birimimiz var. Birim, şu ana kadar 34 joker aday belirledi. 43 adayın sınav sonuçlarını iptal ettik, ayrıca 77 kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunduk.

YÖK’ÜN ÇERÇEVESİNİ ÇİZDİĞİ ÇEKİLDE SORULAR OLACAK

YÖK’ün çerçevesini çizdiği şekilde sorular olacak. Türkçe Testinde Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama becerilerini ölçme ve temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. Temel Matematik Testinde ise temel matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta kullanma becerilerini ölçmeye ve temel matematik ilişkilerinden yararlanarak soyut işlemler yapma becerilerini ölçmeye yönelik sorular olacak. Örneğin Matematik testinde kullanması gereken formülün metinde verildiği ve o formülü ezberlemesine gerek kalmadan o bilgiyi kullanma becerisini ölçen sorular olacak.

ALES’İN LİSE VERSİYONU DENEBİLİR

 Belki ALES’in lise versiyonu denebilir. PISA gibi, TIMSS gibi yaklaşımlar geliştirebiliriz. PISA’da, formül sorunun içerisinde gömülü oluyor, adayın çıkarım yapması isteniyor; öğrencinin verilen ile istenen arasındaki bağıntıyı kurması bekleniyor. Biz de, bununla ilgili soruları sistemin içerisine gömeceğiz. Bu uygulama, ilk etapta iki testi kapsayacak, yani Türkçe ve Temel Matematik testlerinde bu yapıyı uygulayacağız. Ortalama bir öğrenciyse, müfredatı takip ediyorsa, muhakeme yapma, analitik düşünme kazanımları güçlüyse, ekstra bilgilere ihtiyacı olmadan çok daha rahat bir şekilde yapabileceği bir sınav olacak. YGS’de de kısmen vardı bunlar, ancak şimdi yoğunluğu artacak.


AYIRT EDİCİ ÖZELLİĞİ YÜKSEK OLACAK

Sınavın ayırt edici özelliği de yüksek olacak. Bilgi düzeyi bakımından çok yüksek olanlarlarla, çok iyilerle orta bandı ayırt edebilen, başarılı ile başarısız öğrenciyi de ayırt edebilen, ama bunu yaparken ana konsept olarak muhakeme yeteneğini ölçebilen bir sistemin ilk adımları olacak. Bu, bizim için de bir deneyim olacak, çünkü bir ilki deneyeceğiz... Örnek TYT kitapçığı yayınlandığında yeni yaklaşım daha net görülmüş olacak. Tabi örnek kitapçık, sadece yeni yaklaşımı adayların görmesine, anlamasına yönelik bir adım.

HAVUZU GÜNCELLİYORUZ

TYT’de özellikle Türkçe ve Matematik Testine yönelik soru havuzumuzu yeni yaklaşımı yansıtacak şekilde güncelliyoruz. Dolayısıyla yeni soru havuzu oluşturacağız.

YASAKLAR MASAMIZDA

Şu anda yasaklar masamızda. Yasaklı olan tüm maddeleri sınav güvenliği açısından değerlendiriyoruz. Komisyon çalışması devam ediyor. Özellikle ev anahtarı ve ulaşım kartları odağımızda. Rapora göre iyileştirmeler yapabiliriz. Araba anahtarı sıkıntılı. Ancak raporu bekliyoruz. Değerlendirme rapordan sonra olacak.

02-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin