Arama sonuçları

Üniversite sınavlarının geleceği ne olacak?

Üniversite sınavlarının geleceği ne olacak?

Üniversite sınavlarının geleceği yarın ne olacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bugün üniversite sınavları ile ilgili açıklama yapacak. Bugün Cumhurbaşkanığı Külliyesi’nde yapılacak toplu akademik yıl açılışında üniversiteye geçiş sistemi ile ilgili açıklama yapacak.

ÜNİVERSİTE SINAVLARININ GELECEĞİ NE OLACAK?

TEOG’un kaldırılması lazım açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversite sınavları ile ilgili de değişiklik yapılacağı açıklamasını yapmıştı. TEOG’un kaldırılmasının ardından da üniversite sınavları ile ilgili tartışmalar başladı. YÖK Başkanı Saraç, merkezi sınavların adaletli olduğunu söyleyerek, bu yıl da üniversite sınavlarının yapılacağını açıkladı. Saraç üniversiteye geçiş sınavlarının yalınlaştırılmasıyla ilgili de bir yıldır YÖK’ün bir çalışma yaptığını açıkladı.

TOPLU AKADEMİK YIL AÇILIŞI KÜLLİYE’DE

İlk kez geçen yıl rektörler Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde düzenlenen ve Erdoğan'ın konuşmasıyla başlayan törenle toplu olarak akademik yıl açılışı yapılmıştı. Bu yıl da yine rektörler Külliye'de toplanacak ve açılışı da Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.

AKADEMİK YIL AÇILIŞINDAN SONRA REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KALDIRILDI

Geçtiğimiz 18 Ekim 2016'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2016-2017 akademik yılın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ile yapılmıştı. Külliye’deki açılışa 181 yükseköğretim kurumu rektör ve müdürü ile 2 bin akademisyen katılmıştı.  Erdoğan konuşmasında açılış töreninin bir ilk olduğunu, her yıl devam ederek geleneksel bir hale geleceğine inandığını söylemişti. 

Geçen yıl akademik yıl açılış töreninde Erdoğan’ın rektörlük seçimleri eleştirisi üzerine 11 gün sonra çıkan KHK ile rektörlük seçimleri kaldırılmıştı. Buna göre de artık rektörler YÖK’ün gösterdiği 3 aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanmaya başlandı.

 

 

25-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş