Arama sonuçları

Üniversitede aynı anda iki bölümde okuyabilir misiniz?

Üniversitede aynı anda iki bölümde okuyabilir misiniz?

Üniversitede aynı anda iki bölümde okuyabilir misiniz? Üniversite tercihi yapan adayları en fazla aynı anda iki bölümde de okuma hakları olup olmadığını soruyor. Bir başka soru da baraj olan bölümlerde Çift Anadal (ÇAP) ya da yandal yapıp yapamayacakları.

Bu sorulara sırasıyla yanıt verelim:

ÜNİVERSİTEDE AYNI ANDA İKİ BÖLÜMDE OKUYABİLİR MİYİM?

Eğer bunlardan biri lisans bir diğeri önlisans programları ise YÖK öğrencinin ayrı anda iki programda okumasına onay veriyor. Ancak bu programlardan aynı anda ikisinin de önlisans veya ikisinin de lisans programı olmaması gerekiyor. Zaten iki lisans ya da iki önlisans programlarına da kayıt yaptıramıyorsunuz.

BARAJLI BÖLÜMDE ÇAP YAPABİLİR MİSİNİZ?

Çift diploma programı yani ÇAP öğrencinin aynı anda başka bir diploma programında daha okumasını ve çift diploma ile mezun olmasını sağlıyor. Haziran 2017’de YÖK çift anadal diploma hakkını genişletti.

"Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" değiştirildi. Buna göre aynı yükseköğretim kurumunda yürütülen önlisans diploma programları ile diğer önlisans programları arasında, lisans programları ile diğer lisans programları veya önlisans programları arasında ilgili bölümlerin ve fakülte/yüksekokul kurullarının önerisi üzerine senatonun onayı ile çift anadal programı açılabilecek. Yeni isterseniz önlisans okurken lisans, ya da lisans okurken önlisans diploması alabileceksiniz.

BAŞARI SIRASI BARAJI İSTİYOR

Gelelim, baraj olan bölümlerde ÇAP yapılıp yapılamayacağına: Hatırlayalım başarı sırası barajı tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik ve bu yıl da öğretmenlik programlarında var. Barajı olan bu bölümlerden birinde ÇAP yapabilmeniz için o bölüm için istenen başarı sırası barajında olmanız gerekiyor. Örneğin psikoloji öğrencisi aynı zamanda PDR yapacaksa bu yıl öğretmenlik programlarına getirilen en düşük 240 bininci başarı sırası bu bölümü de kapsadığı için ilgili puan türünde yani TM-3’te bu başarı sırasının altında olmamanız gerekiyor. Aksi halde barajlı bölümlerde ÇAP yapamazsınız.

YANDAL YAPMAK İSTESEM BARAJ GEÇİRLİ Mİ?

Yandal sertifika programında ise YÖK’ün ÇAP’ta olduğu gibi başarı sırası barajı koşulu bulunmuyor. Bu kararı üniversite senatoları verecek. Eğer üniversiteniz izin verirse barajı olan bölümde yandal sertifika programına katılabilirsiniz.

19-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş