Arama sonuçları

Üniversiteden mezun olmadan önce bunları yapın

Üniversiteden mezun olmadan önce bunları yapın

Üniversiteden mezun olmadan önce bunları yapın. Bazılarınız üniversiteye yeni başladı, bazılarınız da mezun olmak üzere. Ancak üniversiteden mezun olmadan önce neleri yapmanız gerektiğini biliyor musuz? Çünkü bir süre sonra iş aramaya başladığınızda diğer adaylar arasında avantajlı duruma geçmenizin yolu üniversite yıllarınızı iyi değerlendirmekten geçiyor. 

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulabilmek için, öğrencilik döneminizde yaptığınız stajlar, katıldığınız sosyal sorumluluk projeleri, öğrenci değişim programları sizin avantaj kazanmanızı sağlayacak. İşverenler açısından adayların sosyal, kültürel, sportif çalışmalar dayer alması da dikkate alınan kriterler arasında yer alıyor.

Günümüzde artık iş dünyası işe alacağı adayın yüksek akademik başarı ile üniversiteden mezun olmasına bakmıyor.  Akademik başarı ile üniversiteden mezun olmak bazı firmalar tarafından aranan ilk koşul olsa da başka özelliklerinizle de öne çıkabilirsiniz. 

Peki üniversiteden mezun olmadan önce neler yapmanız gerekiyor? İşte bu sorunun yanıtları: 

STAJ DENEYİMİ KAZANDIRIYOR: Öğrenim süresince boş zamanlarını staj yaparak değerlendiren öğrenciler üniversiteden mezun olduklarında yaptıkları iş başvurularında şirketlerin dikkatini çekiyor. Öğrencilik yıllarında zorunlu stajların yanı sıra gönüllü yapılmış stajlar daha çok dikkat çekiyor. Farklı iş yerlerinde çalışarak sektöre erken giriş yapanlar mezun olduktan sonra işverenlerin tercih ettiği kişiler oluyor. Stajlar öğrencilere hem deneyim, hem de sektörde bir çevre ve iletişim ağı kazandırıyor. 

YABANCI DİL FARK YARATIYOR: Üniversite öğrenimi boyunca, öğrencilerin İngilizcesini ilerletmiş olması hayati önem taşıyor. Yabancı dilde sözlü ve yazılı becerilerin geliştirilmiş olması iş olanaklarını ciddi şekilde artırıyor. Pek çok şirket İngilizce dışında bir yabancı dil daha bilen adaylara şans tanıyor. 

ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI DİKKAT ÇEKİYOR: Erasmus başta olmak üzere üniversiteden mezun olmadan yapacağınız yurtdışı eğitim deneyimi şirketlerin dikkatini çekiyor. İşverenler, mezunların öğrencilik hayatında eğitim olanaklarını sonuna kadar kullanmalarını, yurt dışında tek başına gitme ve farklı bir kültüre adapte olma konusunda özgüvene sahip olmalarını önemsiyor. 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ: Şirketler işe alacakları gençlerin sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarını da önemsiyor. Ayrıca öğrenci kulüplerinde çalışıyor olmak da sizi öne geçirecek bir özellik. Birçok şirket için adayın sosyal sorumluluk projelerinde ve kulüplerde çalışmayı not ortalamasından daha çok önemsiyor. 

TAKIM SPORLARI ÖNEMSENİYOR: Adayların sporcu kimliği de mezunlar için iş başvurularında seçilme şansını yükselten faktörler arasında. Takım sporlarında yer alan, kaptanlık yapan adayların özgeçmişleri, işverenlerin dikkatini çekiyor. Takım sporları ile ilgilenmiş olmak, takım çalışmasına yatkınlık ve sorumluluk üstlenme konularında işverenlerde iyi izlenim bırakıyor.  

BLOGLAR VE WEB SİTESİ: Bir blog ya da web sitesine sahip olmak da mezunlar için avantaj yaratıyor. İşverenler, adayların bloglarının ve sitelerinin içeriğine, kalitesine bakıyor. Blog ve site içerikleri adayların hem iletişim becerileri, hem yaratıcılıkları, hem de teknik becerileriyle ilgili önemli ipuçları veriyor. 

 

26-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş