Arama sonuçları

Üniversiteler kendi kalite sistemlerini kuracak

Üniversiteler kendi kalite sistemlerini kuracak

Üniversiteler kendi kalite sistemlerini kuracak. Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas: "Biz şunu istiyoruz, üniversitelerimiz, kalite konusunda kendi sistemlerini kursun, izlesin, gözden geçirip ona göre kurumlarını ilerletsin. Biz de bu sistemi Kalite Kurulu olarak kontrol edelim"

YÖKAK'ın "2019 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programı" kapsamında "Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi" bir otelde düzenlendi.

Prof. Dr. Elmas, eğitim programının açılışında, "Kurumsal Dış Değerlendirme"yi kapsayan raporda, akademisyenlerden gelen talepler ve onlarla görüşmeler doğrultusunda sürekli sonuç odaklı iyileştirmeler yaptıklarını söyledi.

Üniversiteleri savuran, radikal değişimlere, dönüşümlere zorlayan şeyin dünyadaki hızlı değişim olduğunu anlatan Elmas, bu değişimleri yakalamak gerektiğini ifade etti.

ÜNİVERSİTELER KENDİ KALİTE SİSTEMLERİNİ KURACAK

Dünyada en son konuşulan konunun, "kalite ajanslarının prosedürler içinde boğularak asıl odaklanması gereken konudan uzaklaşması" olduğunu dile getiren Elmas, şöyle konuştu:

"Mesela Amerika'da son 3 senedir bütün ajanslar prosedürlerini ve göstergelerini değiştiriyor. Diyorlar ki 'Siz, üniversite amaçları doğrultusunda sonuca ulaşmış mı ulaşmamış mı, direkt bunu ölçmeye bakın. Her şeye bu minvalde bakın. Sonuç odaklı bir durum olup olmadığına bakın. Sade bir sistemle bu durumu iyi algılayın.' Artık gelinen nokta bu. O yüzden prosedürler yerine sonuca odaklanmayı biz de biraz önemsemeliyiz."

KALİTE AJANSI, ÜNİVERSİTENİN KAPASİTESİNİ DEĞERLENDİRECEK

Bir yerden kopyalamadan, Türkiye'ye uygun, esnek ve sade bir sistem kurmayı hedeflediklerini bildiren Elmas, "Dünyadaki eğilim şöyle, bir kurumun kalitesini sağlama sorumluluğu kurumun kendisindedir. Kurum, tabiri caizse bir kalite ajansı gibi çalışacak. Yani bir üniversite, hedeflerini, stratejilerini belirlediği zaman, bu nasıl uygulanır, bunun etkisi nedir, sonuçları nasıldır, kendisi sistem kurarak bunu yapacak. Kalite ajansı, üniversitenin yaptığını ve üniversitenin kapasitesini değerlendirecek." dedi.

DIŞ DEĞERLENDİRME YÖKAK’IN EN ÖNEMLİ GÖREVLERİNDEN BİRİ

Çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Elmas, üniversitelere dış değerlendirme yapmanın YÖKAK'ın en önemli görevlerinden biri olduğunu söyledi.

Bu zamana kadar 115 üniversitenin dış değerlendirmesinin bittiğini belirten Elmas, "Bu sene de 45 üniversiteyle birlikte, mezun veren üniversiteleri tamamlayacağız." diye konuştu.

Elmas, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz şunu istiyoruz, üniversitelerimiz kalite konusunda kendi sistemlerini kursun, izlesin, gözden geçirip ona göre kurumlarını ilerletsin. Bir sistem kursunlar. Biz de bu sistemi, Kalite Kurulu olarak kontrol edelim. 'Bunlar uygun mu, iyi çalışıyor mu, güçlü yönleri, gelişmeye açık yönleri nasıl?' diyerek. Elmas, "Üniversitelerimizin eğitim, öğretim, araştırma ve topluma katkı konusundaki çalışmalarını, sonuçlarını, çıktılarını gözden geçirip, bunların etkinliğine, verimliliğine bakan bir değerlendirme sürecimiz var. Bu süreç için dünyada örnek olacak iyi bir sistem kurduk. Ülkemize özgü ama tüm dünyayla konuşan bir sistem. Bu süreci tamamladığımızda da bu raporlarımız, Türkiye'deki üniversitelerimizin kalitesi konusunda, kalite konusunda yaptıklarının daha iyi anlaşılmasına ve daha ileri götürülmesine destek olacaktır" dedi.

02-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş