Arama sonuçları

Üniversiteler plansız bölündü: Altyapı ve kadro eksiği var

Üniversiteler plansız bölündü: Altyapı ve kadro eksiği var

Üniversiteler plansız bölündü: Altyapı ve kadro eksiği var. Gazi Üniversitesi’nden bölünerek kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi altyapı ve akademik kadro eksikliği çekiyor. Kamuoyunda, “Akademiyi bölen tasarı” olarak bilinen, “Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin kuruluş sürecindeki plansızlık, üniversitenin faaliyet raporuna da yansıdı. Üniversite, bünyesinde donanımlı bir kütüphane olmamasından yakındı.

ÜNİVERSİTELER PLANSIZ BÖLÜNDÜ: ALTYAPI VE KADRO EKSİKLİĞİ VAR

Yükseköğretim Kanunu’ndaki değişikliklere dair TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 17 maddelik kanun tasarısı Mayıs 2018’de kabul edildi. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra akademisyenlerin ve yurttaşların da yoğun tepki gösterdiği tasarı yasalaştı. Böylece  aralarında İstanbul Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nin de yer aldığı çok sayıda üniversite bölündü. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Gazi’nin bölünmesiyle Ankara’da, “Hacı Bayram Veli” adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre bir dizi eksiklikle kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin rektörlük koltuğuna Milli Eğitim Bakanlığı eski müsteşarı Yusuf Tekin oturdu. Tekin’in, “Rektörlük için üç yıl profesörlük yapmış olmak” şartının Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kaldırılmasının ardından göreve getirilmesi tepki çekti.

ELEKTRİK, KANALİZASYON GİBİ SORUNLAR VAR

Gazi Üniversitesi’nden koparılan birimlerin bir araya getirilmesiyle alelacele kurulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin kuruluşundaki plansızlık, üniversitenin faaliyet raporuyla bir kez daha gözler önüne serildi. Kurumun, “2018 Yılı İdare Faaliyet Raporu”na göre, üniversitede mevcut altyapı sorunları halen çözülemedi. Rektörlük binasının elektrik, aydınlatma, enerji nakil hattı, telefon şebekesi, veri iletişim hatları, içme suyu ve kanalizasyon şebekesinde sorunlar olduğunu açıklayan üniversite, fiziki mekan sıkıntısından da şikayet etti.

AKADEMİSYEN KADROSU DA YETERSİZ

Raporda, idari ve teknik personelin yanı sıra akademik kadronun da yetersiz olduğundan söz eden üniversite, alınması gereken önlemlerden bazılarını şöyle sıraladı:

“Eğitim, öğretim kalitesinin üst düzeye çıkartılması amacı ile gerekli araç, gereç ve bilgisayar donanımını artırmak gerekmektedir. Eğitim, öğretim alanlarının (laboratuar, kütüphane vb.) ihtiyaca göre iyileştirilmesi ve geliştirilmesi sağlanmalıdır. Merkezi Yönetim Bütçesinden daha fazla pay alınabilmesinin sağlanması, alınan hazine yardımı ile öz gelirlerimizin hedeflenen amaçlar doğrultusunda ve özellikle üniversitemizin zayıf yönlerinin kuvvetlendirilmesi yönünde kullanılmalıdır.”

 

09-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş