Arama sonuçları

Üniversiteler sanayi ile iş yapma modeline geçmeli

Üniversiteler sanayi ile iş yapma modeline geçmeli

Üniversiteler sanayi ile iş yapma modeline geçmeli. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "Araştırma üniversitelerinin hem üniversite içinde hem üniversiteler arasında hem de üniversite sanayi arasında daha fazla birlikte iş yapma modeline geçmesi lazım" dedi.

Mandal, YÖK'ün Gebze Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Üniversiteleri Çalıştayı'nın ilk oturumu olan "Araştırma Üniversiteleri ve Sıralama Endeksleri" konulu panelde konuştu.

ÜNİVERSİTELER SANAYİ İLE İŞ YAPMA MODELİNE GEÇMELİ

Mandal, üniversitelerin görevinin bilgiyi üretip aktarmayla bitmediğini, o bilginin kullanılabilir bilgiye dönüşmesi gerektiğini belirtti. Mandal, TÜBİTAK'ın fon sağlayıcı olarak bu bağlamda kendisini yenilemeye çalıştığını ifade etti. Mandal, şöyle devam etti:

"Sadece iş birliği yapmanın ötesinde bu fakülte-fakülte, üniversite-üniversite, üniversite-sanayi, sanayi-sanayi noktasında iş birliğinden daha çok birlikte iş yapma noktasına gelinmesi. Bu kolay mı? Zor. Dolayısıyla araştırma üniversitelerinin hem üniversite içinde hem üniversiteler arasında hem de üniversite sanayi arasında daha fazla birlikte iş yapma modeline geçmesi lazım."

VERİ ÜRETİYOR AMA YÖNETEMİYORUZ

Veriyi üretiyoruz ancak yönetemiyoruz. Araştırma yapıyoruz, araştırmayı yönetemiyoruz. Bugünkü toplantıyı bu anlamda önemli buluyoruz. Veri yönetimine dayalı Ar-Ge yönetiminin ortak geleceğimiz için kilit bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz."

10-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş