Arama sonuçları

‘Üniversiteler soğuk bir taş bina olmaktan öteye geçemeyecek’

‘Üniversiteler soğuk bir taş bina olmaktan öteye geçemeyecek’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, son yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çok sayıda akademisyenin görevinden uzaklaştırılmasına tepki göstererek, "Bugün üniversiteden atmaya kalktığınız bilim insanları mutlaka ayakta kalacak. Giden insanlar yanında fikrini, onurunu, vicdanını ve aklını da taşıyacak. Bu durumda üniversiteler soğuk bir taş bina olmaktan öteye geçemeyecek” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası MYK'ya ilişkin açıklamayı ise Parti Sözcüsü Böke, gerçekleştirdi. İşte Böke’nin açıklamaları:

BİLİM İNSANLARI ÜZERİNDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇİLDİ: Dün gece yarısı "Sinsi bir KHK" ile Türkiye'nin çok sayıda değerli akademisyen görevden uzaklaştırıldı. Bir ülkenin en değerli bilim insanları üzerinden silindir gibi geçildi. KHK ile cumhuriyetin kadrolarını yetiştiren Mektebi Mülkiye yok edildi. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi başta olmak üzere, bu fakültenin tiyatro bölümünün artık fiilen bulunmuyor.

İLETİŞİM FAKÜLTESİ DE DAĞITILDI: "Özgür basının temsilcilerini yetiştiren" iletişim fakültesi de dağıtıldı. Bunların yanında nice fakülte, onlarca bilim insanı Türkiye Akademisi'nden bir kararname kopartıldı. Dün itibarıyla Türkiye'de üniversiteler yok edildi. Akademisyenlerin ödedikleri bedeli onur saydıklarını belirten Böke, akademisyenlerin öğrencilerine ve Türkiye kamuoyuna bazı mesajları olduğunu bildirdi.

İSTİFA ETMİŞ AKADEMİSYENLER BİLE İHRAÇ EDİLDİ: İstifa etmiş olan akademisyenler bile görevlerinden ihraç edildi. Neden ihraç ediliyorlar? Çünkü bir hınç duyuluyor, aydınlığa, özgürlüğe karşı bir mücadele veriliyor. Çünkü onlar hak ettikleri emeklilikten, yurtdışına çıkabilmek özgürlüğünden, pasaportlarından mahrum bırakılmak isteniyor. Çünkü bu zihniyetin bir derdi var, bu zihniyet aydınlığa, özgürlüğe karşı. Yaşamasınlar, yok olsunlar istiyor.

TAŞ BİNA OLMAKTAN ÖTEYE GEÇEMEZ: Şunu herkes bilmeli, Türkiye'nin aydınlık yarınlarını karartmak için dün bir adım atıldı ancak kendisini bilime adamış olanlar, özgürlük, barış, demokrasi isteyenler, 'birlikte yaşam' diyenler onurlarıyla yaşamaya devam edecekler. Üniversiteleri üniversite yapan bina değil, içinde fikir üretilmesi. Giden insanlar yanında fikrini, onurunu, vicdanını ve aklını da taşıyacak. Bu durumda üniversiteler soğuk bir taş bina olmaktan öteye geçemeyecek. 

AKADEMİSYENLERİN MESAJINI OKUDU
Böke, bazı akademisyenlerin mesajlarını okudu. Böke, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Uzgel'in, "Ülkenin en eski en köklü kurumuna, bilimine hepsinin toplamında Türkiye'nin kendisine yapılmış bir saldırıdır bu. Öğrencilerime tek bir mesajım var. Dirensinler, onlar kuracaklar yeniden" dediğini aktardı.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Özdemir Aktan'ın ise "1984’ten beri üniversite bünyesindeyim. Onlarca doçent, onlarca profesör yetiştirdim. Üniversiteden uzaklaştırılma nedenim, barış, özgürlük, demokrasi özlemim ve talebim oldu, işin en acı tarafı da bu." dediğini belirten Böke, şöyle devam etti:

"Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi tiyatro bölümü Profesörü Beliz Güçbilmez, şöyle sesleniyor size, 'akademisyenlerin binalarla bir bağı yoktur. Bizleri emeğimizden, birikimimizden, öğrencilerimizden koparamazlar. Bugünler geçtiğinde birileri utançla yaşayacak, ama onlar biz olmayacağız.' Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Doçenti Doktor Murat Sevinç şöyle diyor, 'öğrencilere her dönem sonunda bir konuşma yaparım ve derim ki ideolojinizin bir önemi yok. Önemli iki şey var. Bir, toplumda yoksul insanlar içinde yaşadığınızı unutmayın, onlara bir borcunuz var. İki, dürüst namuslu insan olun. Gerisi çok da önemli değil."

08-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş