Arama sonuçları

Üniversiteler uzaktan eğitim sürecine adapte olmaya çalışıyor

Üniversiteler uzaktan eğitim sürecine adapte olmaya çalışıyor

Üniversiteler uzaktan eğitim sürecine adapte olmaya çalışıyor. İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversiteleri, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç'ın üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitimin yapılmayacağını açıklamasıyla başlayan uzaktan eğitim sürecine ilişkin eksikliklerini tamamlamak için hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 13 Mart'ta eğitime verildi. Ardından YÖK eğitim-öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan, sağlıklı yürütülebilmesi için karar aldı. 23 Mart'ta üniversitelerde uzaktan eğitim dönemi başladı.

ÜNİVERSİTELER UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNE ADAPTE OLMAYA ÇALIŞIYOR

YÖK, aynı tarihte "YÖK Dersleri Projesi" kapsamında, ilk aşamada İstanbul, Anadolu ve Atatürk üniversiteleri tarafından üretilen dijital ders içeriklerini "Yükseköğretim Kurumları Dersleri" adıya öğrencilerin erişimine sundu. Diğer üniversitelerin dijital ders malzemelerinin de zamanla YÖK tarafından değerlendirilerek bu havuza ilave edilmesi ve havuzun sürekli zenginleştirilmesi planlanıyor.

Bu arada, YÖK Başkanı Saraç'ın 26 Mart'ta üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitimin yapılmayacağını duyurdu. İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversiteleri, uzaktan eğitim sürecine ilişkin eksikliklerini tamamlamak için hazırlıklarına hız verdi. Gerekli alt yapı ve yetkinliği hazır olan üniversiteler, her düzeydeki programda yer alan derslerin teorik kısımlarını online eğitimle öğrencilerine sunuyor.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, 900’Ü AŞKIN DERS KİTABINI DİJİTAL ORTAMDA ÖĞRENCİLERE AÇTI

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Şahin, Yükseköğretim Kurumları (YÖK) Dersleri Projesi kapsamında İÜ AUZEF'in bünyesinde yer alan 47 programdaki 900'ü aşkın ders kitabını Türkiye'deki tüm öğrencilerin hizmetine sunduklarını bildirdi.

Şahin, İÜ'nün, önemli bir uzaktan eğitim tecrübesine sahip olduğundan bu sürece çok hızlı bir şekilde uyum sağladığını belirtti. Şahin, şöyle dedi:

"Normal zamanda dijital ve uzaktan eğitim içeriğinin oluşturulmasının çok daha zor olduğu tıp, diş hekimliği, eczacılık ve fen alanları da dahil olmak üzere tüm birimlerini aktif bir şekilde koordine ederek yüksek bir eğitim içerik oranına ulaştı. Bugün itibarıyla tüm örgün öğretimin yaklaşık yüzde 85'ine eğitim materyali üretilmiş bu durumda."

 

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE ONLINE ETKİLEŞİMLİ DERS İMKANI SUNUYOR

Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Aydın da programlarının örgün eğitim için yapılandırılması nedeniyle uzaktan öğretim konusunda çok büyük deneyimleri olmadığını ancak YÖK'ün etkin yönlendirmeleriyle bu sürecin en az hasarla atlatılması için tüm tedbirleri almaya çalıştıklarını söyledi.

Aydın, tüm programlarda öğretim elemanlarının ders materyali paylaşımını ve öğrencilerin her ortamda ders materyaline ulaşmasını sağlamak için Moodle öğretim yönetim sisteminin üniversitelerine uyarlanmış hali olan Coadsys öğretim yönetim sistemini 3 yıldır kullandıklarını aktardı. Aydın, şu bilgileri verdi:

"Öğrencilerimizle ders materyali paylaşımının yanı sıra senkron olarak sınıf ortamı benzeri bir internet tabanlı programda, belirlenen haftalık ders saatinde öğretim elemanının derslerini anlatması ve öğrencileriyle online olarak etkileşimli bir biçimde derslerini yapmalarını sağladık. Bu senkron eğitimin olmadığı hallerde öğretim elemanımız dersini videoya çekip öğrencileriyle paylaşımı sağlandı. Bu kapsamda teorik olan derslerimizin hemen hemen tümünü bu platformda gerçekleştirir hale geldik. Bu kapsamda uzaktan yapılamayan uygulamalı dersler, laboratuvarlar, atölye eğitimi gerektiren ders ve projeler, hasta başı eğitimler kapsam dışı tutuldu."

Aydın, bu süreçten en çok laboratuvar ve uygulama dersleri yoğun olan tıp, diş hekimliği, eczacılık ve sağlık bilimleri fakültesi ile mühendislik ve mimarlık programlarının etkilenebileceğine işaret etti.  Aydın, "Bu süreçten öğrencilerimizin de herhangi bir hak kaybı olmadan çıkabilmeleri için üniversitelerimiz azami gayret içinde olacaklardır" dedi. 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ 6 NİSAN’DA ONLINE DERSLERE HAZIR

2020 Bahar Dönemi eğitim-öğretime 6 Nisan Pazartesi günü başlayacaklarını duyuran Boğaziçi Üniversitesi, 33 lisans ve 67 lisansüstü programa kayıtlı 15 bin 692 öğrenciyle online olarak uzaktan eğitim yapacak. 6 Nisan'a kadar öğretim üyelerinin dersleri bu sürecin şartlarına göre düzenlediklerini belirten üniversite, uzaktan eğitim konusunda bilgi ve deneyim sahibi öğretim üyelerinin desteğiyle çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Boğaziçi Üniversitesinden yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:  "Var olan uzaktan eğitim altyapısını güçlendirmek üzere girişimlerde bulunduk. Çok fonksiyonlu uzaktan eğitim sistemlerini ve bağlantılı kullanılabilecek diğer modüllerin kullanımına ilişkin, öğretim üyesi ve araştırma görevlilerine verilecek çevrim içi eğitim çalışmaları rektör ve rektör yardımcıları dahil tüm öğretim üyelerinin katılımı ile geçtiğimiz hafta tamamladık. Öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerine yönelik bu sistemler hakkında deneyimli öğretim üyeleri tarafından 23 Mart-27 Mart 2020 tarihleri arasında üç seviyede düzenlenen dokuz eğitimde toplam 2 bin 224 katılım sağlandı."

BİLGİ İŞLEM MERKEZİNDE ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU

Üniversite, uzaktan eğitim sistemi hakkında herhangi bir sorun yaşayanlar ya da soru sormak isteyenler için Bilgi İşlem Merkezi'nde özel bir ekip oluşturdu. Bu ekip içerisinde her akademik birimden ikişer araştırma görevlisi, eğitim dersleriyle ilgili sorulara yanıt vermek üzere görevlendirildi.

Online dersleri hangi sistemle yapacaklarını açıklayan üniversite, şu bilgileri verdi:

"Üniversitenin uzak eğitim sistemi olan Moodle, farklı biçimlerde destek sağlayacak yeni yazılımlarla zenginleştirildi. Moodle içine entegre edilebilen Panopto adlı sistemin lisansı yenilenerek kapasitesi arttırıldı. Ders anlatmaya ve bunu yaparken de öğrencilerle powerpoint gibi dokümanların paylaşımına olanak veren Zoom sistemi lisansı satın alındı. Moodle'ın öğrenciler ile ders malzemesi paylaşma, forum özelliği ile konu tartışma, ödev, sınav yapma gibi özellikler sunuyor. Böylece uzaktan eğitim esnasında hem canlı hem de kayıttan eğitim yapmak mümkün olacak."

SABANCI ÜNİVERSİTESİ 23 MART’TA ONLINE DERSLERE BAŞLADI

Sabancı Üniversitesi Eğitimden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Güneri, 23 Mart 2020 itibariyle bahar döneminde açılmış tüm derslerde online eğitime başladıklarını söyledi.

Güneri, öğretim üyelerine online eğitim için kullanabilecekleri teknolojik imkanlar ile ilgili bilgilendirme yaptıklarını ifade etti. Güneri, her bir derste hangi yolla, hangi araçlar kullanılarak dersin devam edeceği bilgilerini topladıklarını, genel kılavuzlar ve ihtiyaç halinde bire bir görüşmeler ile öğretim üyelerine destek olduklarını aktardı.

Güneri, şu anda derslerin bir bölümünün canlı yayın ile bir bölümünün ise daha önceden kayıt edilerek öğrencilerle paylaşıldığını anlattı. Güneri, şöyle konuştu:  "Her zaman çok önem verdiğimiz ancak bu süreçte önemi daha da artan bir konu öğrenci-öğretim üyesi etkileşimi. Derslere ek olarak, özellikle sanal ofis saatleri gibi uygulamalarla öğrencilerimizle uzaktan da olsa ders içi etkileşimi sürdürmeye özen gösteriyoruz."

1999 YILINDAN BERİ ONLINE SİSTEM VAR

Güneri, tüm eğitim sürecini, üniversitenin kurulduğu 1999 yılından beri kullanılan Eğitim Yönetim Sistemleri (EYS) yazılımları ile gerçekleştirdiklerini ifade etti. Güneri, sisteme ilişkin şu bilgileri aktardı:

"Açık kaynak kodlu bu sistemler (Sakai ve Moodle) üzerinden ders notları ve ek yazılı, görsel referans materyalleri paylaşmak, canlı oturum, sohbet oturumları gibi karşılıklı etkileşim yıllardır kullanılmakta olan imkanlardır. EYS üzerinden online testler vermek gibi uygulamaları da senelerdir derslerimizde kullanageldik. Tamamiyla online eğitime geçiş sürecinde bu sistemler ve deneyimlerimiz bizim için önemli avantaj oldu.

Ayrıca Kovid-19 sürecinden önce pilot uygulama olarak bazı doktora programlarımızda canlı-görüntülü dersler gerçekleştiriyorduk. KOVİD-19 salgını sonrası bu canlı yayın sistemlerindeki lisans ve benzeri imkanlarımızı genişleterek tüm akademik kadro tarafından kullanılabilir hale getirdik. Canlı yayın için özellikle Zoom ve Google Meet sistemlerini kullanılıyoruz. 6 büyük anfi/sınıfta profesyonel kamera/seslendirme sistemleri kuruldu ve dileyen öğretim üyelerimiz gerek canlı oturumlarını gerekse rezervasyonla ders kayıtlarını bu ortamlarda gerçekleştirebiliyorlar. Önemli sayıda öğretim üyemiz ise Zoom ve Google Meet gibi sistemleri evlerinden kullanarak derslerini ve öğrencilerle etkileşimlerini sürdürüyorlar."

01-04-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş