Arama sonuçları

Üniversitelerde İngilizce hazırlık 'not'lanacak

Üniversitelerde İngilizce hazırlık 'not'lanacak

Üniversitelerde İngilizce hazırlık 'not'lanacak. Üniversitelerin hazırlık sınıflarında verdikleri İngilizce eğitimin niteliği araştıracak ve değerlendirilecek.

Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının dış değerlendirmesini yapan Yükseköğretim Kalite Kurulu'nca (YÖKAK), bu yıl ilk kez belirlenen pilot üniversitelerin İngilizce hazırlık okulları değerlendirilecek.

ÜNİVERSİTELERDE İNGİLİZCE HAZIRLIK 'NOT'LANACAK

YÖKAK'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kalite Kurulu ve British Council iş birliği ile "İngilizce Hazırlık Okulları Dış Değerlendirme Programı" geliştirildi.

Program kapsamında, değerlendirme takımlarında yer alacak 30 değerlendirici adayına, YÖKAK Toplantı Salonunda değerlendirici eğitimi verildi.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, yabancı dil eğitimine belirli standartların getirilmesinin, ülkenin öncelikli hedeflerinden olduğunu belirtti. Elmas, bu doğrultuda geliştirilen uygulama ve süreçlerin gözlemlenmesi gerektiğini ifade etti.

Pilot üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarının, belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirileceğini kaydeden Elmas, bu kapsamda değerlendirici adaylarının eğitiminin önemini vurguladı.

DEĞERLENDİRME İÇİN EĞİTİM ALDILAR

Eğitimde, değerlendirici adaylarına, değerlendirme sürecine yönelik oluşturulan kılavuz ve kriterlerle ilgili bilgi verilerek, programın detayları paylaşıldı. Ayrıca adaylar, saha ziyaretleri öncesinde, sırasında ve sonrasında üstlenecekleri görev ve sorumluluklarla ilgili bilgilendirildi.

"İngilizce Hazırlık Okulları Dış Değerlendirme Programı" kapsamında oluşturulacak değerlendirici takımlar, saha ziyaretlerini 26-30 Kasım'da yapacak.

NASIL ÖĞRETİLDİĞİNE BAKACAKLAR

Değerlendiriciler, saha ziyaretleri sırasında pilot üniversitelerin, öğrencilerine, İngilizce okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini kazandırma yöntemlerini değerlendirecek.

Değerlendirme sonuçları rapor halinde YÖKAK'a sunulacak. Daha sonra, "İngilizce Hazırlık Okulları Geri Bildirim Raporu" hazırlanacak ve raporun son hali YÖKAK ve ilgili İngilizce hazırlık okulunun internet sayfasında yayımlanarak kamuoyuyla paylaşılacak.

Bu yıl ilk kez uygulanacak program kapsamında değerlendirilmek üzere pilot olarak seçilen üniversiteler şöyle:

Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Karabük Üniversitesi, Koç Üniversitesi, ODTÜ ve Sabancı Üniversitesi.

13-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş