Arama sonuçları

Üniversitelerde 'kampus içi yasaklar' Meclis'e taşındı

Üniversitelerde 'kampus içi yasaklar' Meclis'e taşındı

Üniversitelerde 'kampus içi yasaklar' Meclis'e taşındı. CHP milletvekili Levent Gök üniversitelerde öğrencilerin 'hareket özgürlüğünün' kısıtlandığını söyledi. Gök, üniversitelerde öğrencilerin öğrenim gördükleri fakülte kampusları ve binaları dışındaki diğer fakültelere girişlerine izin verilmediğini söyledi. 

Gök, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Gök, öğrencilerin okudukları binaların ve kampusların dışındaki diğer birimlere girişlerine izin verilmemesini eleştirdi. 

ÜNİVERSİTELERDE 'KAMPUS İÇİ YASAKLAR' MECLİS'E TAŞINDI

Gök, şöyle dedi: "Öğrencilerin üniversite bünyesindeki kütüphane, yemekhane gibi hizmetlerin tamamından yararlanmasının önüne geçilmekte güvenlik sebebiyle bu uygulamaya gidildiği belirtilmektedir. Güvenlik çok geniş bir kavram olarak muğlak bir gerekçe olarak sunulmuştur. Söz konusu yasakların kaldırılması üniversite özgürlüklerinin genişletilmesi adına atılması gereken bir adımdır."

 

ÖZGÜR BİR ÜNİVERSİTE ORTAMI İÇİN

Gök, soru önergesinde Başbakan Yıldırım'a şu soruları yöneltti: 

1. Sözü geçen yasağın gerekçesi olarak sunulan güvenlik konusunun ayrıntıları nelerdir? Yasaklar hangi üniversitelerde uygulanmaktadır?
2. Gençlerimizin yoğun çalışma ve uzun süreli emekleri sonucunda elde ettikleri üniversite haklarının kısıtlanmasını doğru buluyor musunuz? 
3. Özgür üniversite ortamını Türkiye çapında gerçekleştirmek adına yürütülen çalışmalar nelerdir?

03-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş