Arama sonuçları

Üniversitelerde ‘Konkordato komiserliği’

Üniversitelerde ‘Konkordato komiserliği’

Üniversitelerde ‘Konkordato komiserliği’ Konkordato üniversitelerde ‘kazanç’ kapısı oldu. Konkordato ilan eden firma sayıları artınca üniversiteler bu alanda 'Konkordato sertifikası' programları açtı. Kişi başı minimum 1500 TL'den başlayan eğitimlere avukatlar ve mali müşavirler katılıyor.

 

Sözcü’den Derin Gökçe’nin haberine göre hemen hemen her gün irili ufaklı çok sayıda firma konkordato ilan ediyor. Bu konuda çok fazla konkordato haberinin gelmesi, piyasada yeni bir sektör oluşturdu.

ÜNİVERSİTELERDE ‘KONKORDATO KOMİSERLİĞİ’

Türkiye’nin belli başlı bölgelerindeki üniversiteler bu alanda (ücretli) konkordato komiserliği eğitimi veriyor. Eğitim sonunda da vatandaşlar rektörlük onaylı sertifika alıyor. Yetkililer programların açılır açılmaz dolduğunu ve 20 kişilik gruplar halinde ders verildiğini söylüyor. Programa katılmak isteyen vatandaşlar sertifika ücretini üniversitenin döner sermaye hesabına yatırıyor. Şu an Uludağ Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Aydın Üniversitesi bu alanda eğitim veriyor.

SERTİFİTA PROGRAMLARI BAŞLADI

Firmalar veya vatandaşlar konkordato ilan ettiğinde mahkeme kişiye mali müşavir komiseri atıyor. Ancak bazı mali müşavirlerin konkordato hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığını söyleyen yetkililer bu sertifika programlarıyla daha bilgili bir şekilde süreci yönettiğini söylüyor. Sertifika eğitiminde öğretmenler vatandaşlara; Konkordatonun olumlu ve olumsuz yanlarından, atandığı firmanın mali yapısında nelere dikkat etmesi gerektiğine kadar birçok konuda bilgi veriyor. Ayrıca eğitmenler derslerde yaşanmış konkordato süreçleriyle ilgili örnekler de vererek komiserin bu süreçte daha kolay hareket etmesini sağlıyor.

KONKARDATO KOMİSERLERİ YETİŞİYOR

 

Konkordato eğitimlerinin ekim ayından bu yana çok fazla arttığını belirten Uludağ Üniversitesi Hukuk Eğitimlerinden Sorumlu Hayal Aydede şöyle dedi: “Bu tarz eğitimlerin oluşmasının birincil nedeni bazı mali müşavirlerin ve avukatların ‘Konkordato’yu çok iyi bilmemelerinden kaynaklanıyor. Biz de profesyonel eğitmenlerimizle birlikte bu konuda vatandaşları bilgilendiriyoruz. Sertifika programı ortalama 3 gün sürüyor ve her gün 8 saat ders yapılıyor.”

 

Konkordato ilan eden firmalara atanan komiserlerin konkordato sürecini çok iyi bilmeleri gerektiğini belirten Aydede, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mahkeme tarafından firmaya atanan komiserlerin bu süreci çok iyi bilmeleri gerekir. Aksi takdirde süreç olumsuz ilerleyebilir. Konkordato yeni bir oluşum bu nedenle bazı konkordato ilan eden firmalara küt diye atanan komiserler oldu. Bu tarz eğitimlere çok fazla talep var.”

21-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş