Arama sonuçları

Üniversitelerden 4 bin 811 akademisyen atıldı

Üniversitelerden 4 bin 811 akademisyen atıldı

Üniversitelerden 4 bin 811 akademisyen atıldı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 5 ayrı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerden 4 bin 811 akademisyen atıldı. YÖK, ihraçların fazla olduğu üniversitelere 'akademisyen takviyesi' yapma kararı aldı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç,  Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç yaşanan üniversitelerin öğretim üyesi kullanma izin taleplerini hiç bekletmeden hatta üniversitedeki süreçlerden çok daha kısa bir süre içerisinde sonuçlandırdıklarını, çok hızlı bir şekilde de kadro takviyeleri yaptıklarını bildirdi. 

Saraç'ın açıklamaları şöyle: 

EĞİTİM FAALİYETLERİNE SEKTE: Darbe girişiminin ardından yükseköğretim kurumlarından ihraçlar yaşandı. Elbette bizim birinci vazifemiz, bu ihraçların yükseköğretim kurumlarında sürdürülen eğitim öğretim faaliyetlerine bir sekte vurmaması. Bunun için YÖK'ün tedbirler alması gerekiyor. Bu hafta da dahil, özellikle ihraçların yoğun yaşandığı üniversitelerin rektörlerini YÖK'e davet ediyoruz. Onlarla birlikte bu ihraçların eğitimöğretimine sekte vurmaması, öğrencilerin eğitimlerinde nitelik kaybına uğrayarak mağdur olmaması için almamız gereken tedbirleri masaya yatırıyoruz, müzakere ediyoruz ve çok hızlı bir şekilde de kadro takviyeleri yapıyoruz." 

TALEPLER BEKLETİLMİYOR. Saraç, ihraçların yoğun yaşandığı üniversitelerin öğretim üyesi kullanma taleplerini hiç bekletmeden hatta üniversitelerdeki süreçlerden çok daha kısa bir süre içerisinde sonuçlandırdıklarını bildirdi. 

TEZLERE DANIŞMANLIK YAPANLAR: İihraç edilen akademisyenler arasında danışmanlık yapanların bulunduğunu hatırlatan Saraç, "Danışmanlıktaki sınırlar da dahil olmak üzere bazı kararlarımızı yeniden gözden geçiriyoruz. İhraç edilen akademisyenlerin üzerindeki danışmanlıkların o üniversitede ilgili enstitülerce başka öğretim üyelerine devrinde kısıtlar varsa o kısıtların kaldırılmasına yönelik de bir dizi kararımız var." dedi.

17-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş