Arama sonuçları

Üniversitelere kontenjan sınırına rektör tepkisi

Üniversitelere kontenjan sınırına rektör tepkisi

Üniversitelere kontenjan sınırına rektör tepkisi. YÖK'ün, vakıf üniversitelerinin 2020  kontenjanlarına  getirdiği sınırlama tepki çekti. pervinkaplan.com haberimizde YÖK'ün aldığı bu kararı gündeme getirmiştik. YÖK'ün aldığı karara göre bu yılın kontenjanı bir önceki yıl kayıt yaptıran öğrencilere göre belirlenecek.  Örneğin bir programa 2019 yılında 20 öğrenci kayıt yaptırdıysa bu yıl o programın kontenjanı 5 eklenerek, 25 olacak.

Ancak vakıf üniversiteleri bu karara tepki gösterdi. Hürriyet'in görüşlerini aldığı rektörlerin karara ilişkin yorumları şöyle:

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin: Önceki yılın doluluk oranı tek başına referans olmamalı. Ülke koşulları da etkili. Geçen sene ekonomik krizden en fazla etkilenen inşaat sektörü oldu. Bu mühendislik bölümlerine de yansıdı. Ama gelecek, mühendislik alanları üzerine kurulu. Bu yıl enflasyonun düşmesi, yatırımın artması bekleniyor. Yatırım arttıkça mühendislik sektörü canlanır. Bu bölümler tekrar rağbet görebilir. Vakıflar bursluluğu yükseltirse geçen sene dolmayan alanları bu sene doldurabilir. Devlet üniversitelerinde bu kadar şişirilmiş kontenjanlar varken vakıflarla uğraşılması doğru değil. Vakıf üniversiteleri dünya sıralamalarında ilk üçte yer alıyor.

'BİR YIL ERTELENMELİ'

Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın: Kayıt olanları değil, yerleşen öğrencileri referans alınarak yapılsa daha yerinde bir uygulama olur. Çünkü öğrenci tercih yapmış ancak değişik nedenlerle kayıt olamamış. Bir sene süre verilmeli. Kontenjan talepleri buna göre şekillendirilmeli. Üniversiteler planlamalarını, tanıtımlarını buna göre yapar, hazırlıklı olurlar. Uygulama çok fazla öğrenci alan üniversitelerin de avantajına. Rekabette haksızlık ve fırsat eşitsizliğine neden olabilir. Bir toplantı yapılması, üniversitelerin de fikirlerinin alınarak uygulamaya geçilmesi daha doğru olur.

'EĞİLİMLER DEĞİŞİYOR'

Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Aydın: Yerleşen öğrenci sayısına sadece 5 eklenerek bir kontenjan planlamasının yapılması doğru olmayabilir. Çünkü öğrencilerin eğilimleri her yıl değişiyor. Bu şekilde bir kontenjan ayarlaması doğru karşılığı vermeyebilir. Sadece son yılın doluluk oranları yerine son üç yılın doluluk oranına bakılarak bir düzenleme yapılabilir. O kurumun ilgili bölümünün son üç yıldaki doluluk oranlarına bakılır ve bunların ortalamasına göre kontenjan belirlenebilir. Bu daha mantıklı bir değerlendirme olur.

'UYGULAMA YENİDEN DÜZENLENEBİLİR'

Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ: Vakıf üniversitelerinde çeşitli burs kademeleri var. Tam ücretli kontenjan dolmazsa ertesi yıl yüzde 25, 50 burs verip o kontenjanı doldurmaya çalışıyoruz. YÖK mimarlık bölümlerine baraj getirdi. Geçen sene bu nedenle çok ciddi sorun yaşadık. Mimarlık programı tam ücretli de, yüzde 25 burslu da vardı. Ancak inşaat sektörünün yaşadığı sorun, hem de barajlar nedeniyle çok az öğrenci geldi. Bu bölüme sadece 10 öğrenci kaydoldu. Bu düzenlemeye göre, 2020 YKS için 15 kişilik kontenjan mı verecek bana? Biz böyle mahvoluruz. Ne yapacağız bölümü mü kapatacağız? Bu bölümü yürütmemiz lazım. Ücretli ve yüzde 25 bursluyu kapattık. Bu yıl yüzde 50 burslu bölüm açacağız. Ben yine 50 kişi isteyeceğim. YÖK’ün tercih kılavuzunda her bir burs kademesi ayrı bir satır olarak yer alıyor. Geçen sene Atılım’da mimarlık yüzde 50 burs diye bir satır yoktu. Ayrı bir kontenjan satırı açıyoruz. Bu uygulamanın yeniden düzenlemesini istiyoruz. Kontenjan satırları üzerinden bir düzenleme yaparlarsa itirazımız
olmaz.

'ÜÇ YILIN ORTALAMASI ALINMALI'

İstanbul Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Argun Karacabey: Tek bir hedefi optimize etmek yerine birden çok hedefin birlikte karşılanmasını gözeten ve birden fazla kriteri dikkate alan bir ölçüt geliştirilebilir. Bir program açılırken denetlenen fiziki imkânlar, insan kaynağı gibi kriterlerin de bu nesnel ölçütün içine alınması uygun olur. Tek kriter olarak kayıtlı öğrenci sayısı kullanılacaksa bile, bir senenin değil, örneğin son üç yılın ortalamasını kullanmak yıllık değişimlerin etkisini azaltmak açısından faydalı olacaktır.

'KISITLAMALAR ÖNCEDEN BİLDİRİLMELİ'

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun: Kontenjan önerilerinin son iki veya üç yıllık ortalamaya bakılarak yapılması daha makul olur. Kısıtlamalar iki, üç yıl önceden üniversitelere bildirilmeli. Düzenlemelerin sadece vakıf üniversitelerine yönelik olması kaliteli eğitim öğretim yapan bu kurumları toplumun gözünde rahatsız edici bir konuma sokuyor. Her üç üniversiteden birinin vakıf üniversitesi olduğu ve bunların ülkemize büyük kıymetler yetiştirdiği unutulmamalı.

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLER SORUNU BÜYÜYOR

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, düzenlemenin nedenleri şöyle sıralandı:

  • Devlet-vakıf bütün üniversitelerde kontenjanlar gerçekçi belirlenecek.
  • Boş kontenjanların artık düşürülmesi lazım.
  • Talebin olmadığı bölümlerin kontenjanlarının fazla tutulmasının anlamı yok. Çünkü öğrenci talep etmiyor.
  • Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu’nun planlamalarını dikkate almak durumundayız.
  • Üniversiteli işsizler sorunu büyüyor.
  • Vakıf üniversitelerinin ‘sürekli büyüme’ talepleri vakıf mantığıyla izahını yapmak çok zor.

07-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş