Arama sonuçları

Üniversitelere nasıl elektronik kayıt yaptıracaksınız?

Üniversitelere nasıl elektronik kayıt yaptıracaksınız?

Üniversitelere nasıl elektronik kayıt yaptıracaksınız? Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazananlar için kayıtlar 11 Ağustos'ta ilk olarak elektronik kayıt e-kayıt olarak başlayacak. E-kayıt yani elektronik kayıt uygulaması ilk kez 2014 yılında 32 devlet üniversitesinde pilot olarak başladı. 2015 yılında tüm devlet üniversiteleri e-kayıt uygulamasına geçti. Geçen yıl ise isteyen vakıf üniversiteleri de öğrencilerinin kayıtlarını elektronik olarak yapmaya başladı.  

ÜNİVERSİTELERE ELEKTRONİK KAYIT NASIL YAPTIRACAKSINIZ?

Elektronik kayıtlar 11 Ağustos-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Bireysel kayıtlar ise 14 Ağustos-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Peki elektronik kayıt yani e-kayıt ne demek? Elektronik kayıt yaptırmak zorunda mısınız? Elektronik kayıt ile ilgili merak edilen soruların yanıtları şöyle: 

ELEKTRONİK KAYIT ZORUNLU DEĞİL, İSTEĞE BAĞLI 

Elektronik kayıt e-kayıt için bir zorunluluk yok. İsteyen elektronik kayıt yaptırabilir. İsteyen adaylar ise bireysel olarak üniversitelere giderek, kayıtlarını gerçekleştirebilir. 

TÜM DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDE YAPILACAK 

Tüm devlet yükseköğretim kurumlarına isteyen öğrenciler elektronik kayıt yaptırabilecek. İsteyen vakıf üniversiteleri de öğrencilerinin kayıtlarını e-kayıt olarak alabilecek. 

E-DEVLET KAPISINDAN YAPILACAK

Hem devlet hem de isteyen vakıf yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kayıt olma fırsatı sunacak. Elektronik kayıt ilk yerleştirme için yapılacak.

EK YERLEŞTİRMEDE E-KAYIT YOK

Elektronik kayıt sadece ilk merkezi yerleştirme için geçerli. Ek yerleştirmelerde elektronik kayıt kullanılmayacak. Ek yerleştirmede öğrenciler yerleştikleri yükseköğretim kurumuna bizzat başvuracaklar. 

HANGİ ÖĞRENCİLERİ KAPSAYACAK?

Elektronik kayıt işlemi 2017-2018 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacak. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecek.

HANGİ TARİHLERDE E-KAYIT OLACAK?

Elektronik kayıt 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

HANGİ PROGRAMLARA E-KAYIT YAPILMAYACAK?

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmeyecek. 

NASIL KAYIT YAPILACAK?

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabilecek.

ASKERLİK DURUMU GÖRÜLECEK

Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kaydında yer alacak. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacak. Ancak; MEB'den lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak. Bu öğrenciler yerleştiği üniversiteye yönlendirilecek. MEB'den mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için e-kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecek.

İKİ PROGRAMA KAYITLI OLANLAR NE YAPACAK?

Aynı anda örgün iki önlisans veya iki lisans programına kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayacak. 

KAYITTAN SONRA BARKOD ALACAKSINIZ

Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabilecek.

ÜNİVERSİTELER KAYITLARI GÖREBİLECEK

Yükseköğretim kurumları, elektronik kayıt olanlara ait bilgileri Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden alabilecek.

DERS SEÇİMİNİ DE ELEKTRONİK YAPABİLECEKSİNİZ

Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabilecek. 

BİREYSEL BAŞVURU İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR?

* Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
* Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
* 12 adet 4.5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf 
* Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
* Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

ÜNİVERSİTEYE KAYIT YAPTIRMAYAN HAKKINI YİTİRECEK

Belirlenen bu tarihler arasında kayıt yaptırmayanlar haklarını yitirecek. Yerleştikleri programlara kayıt yaptırmayanların ise gelecek yıl sınava girdiklerinde Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) yarıya düşecek. 

 

 

10-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş