Arama sonuçları

Üniversitelerin adı var ama yayınları yok

Üniversitelerin adı var ama yayınları yok

Üniversitelerin adı var ama yayınları yok. Akademisyenlerin Yükseköğretim Bilgi Sistemi’ne (YÖKSİS) yüklediği verilere göre, son dört yılda kurulan 21 devlet üniversitesinin öğretim elemanı başına düşen makale sayısı toplam 0,10 oldu.

Büyük bölümü 2018 yılında kurulan devlet üniversitelerinin makale yayın sayılarının düşüklüğü dikkati çekti. 2017 yılında kurulan ve toplam 19 öğretim elemanı olan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, YÖKSİS verilerine göre 2018 yılında hiç yayın üretmedi. Birgün’ün haberine göre Kamuoyunda, “Akademiyi bölen tasarı” olarak bilinen tasarının yasalaşmasının ardından aralarında köklü üniversitelerin de olduğu yükseköğretim kurumları bölündü.

ÜNİVERSİTELERİN ADI VAR AMA YAYINLARI YOK

Gazi Üniversitesi’nden ayrılan birimlerle kurulan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin öğretim elemanı başına düşen makale sayısı ise 0,02’de kaldı. Bu istatistik, öğretim üyelerinde ise 0,04 ile ifade edildi. Toplam 897 öğretim elemanı bulunan kurum, 2018 yılında YÖKSİS’e yalnızca 19 makale yükledi.

Dumlupınar Üniversitesi’nin bölünmesiyle kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi akademisyenlerinden de YÖKSİS’e makale girişi yapılmadı. Mayıs 2018’de kurulan ve rektörlük aracılığıyla “Türkiye’de ilk 10 üniversite arasında yer almak için çalışmalar yapıyoruz” açıklamasını yapan üniversitenin toplam öğretim elemanı sayısının 271 olduğu bildirildi.

BİLİMSEL YAYIN DA KATMA DEĞER DE AZ

Verileri değerlendiren Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Başkanı Vahdet Özkoçak, bilimsel yayın azlığının yanı sıra yayınların katma değerlerinin de düşüklüğüne de vurgu yaptı. Özkocak, şöyle dedi:

 “Ne kadar yama yaparsak yapalım sorunlarımızın üstesinden gelemiyoruz. Akademisyenlerin bilimsel yayınlarını yüklemekle yükümlü olduğu YÖKSİS’e yoğunlukla doçentliğe başvuru ve akademik teşvike başvuru dönemlerinde giriş yapılıyor. YÖK Kalite Kurulu ise akademisyenlerin YÖKSİS verilerini sık sık güncellemesini ve sayıların güncel olmasını istiyor.”

13 ÜNİVERSİTE BÖLÜNDÜ

Nisan 2018'de aralarında Gazi, İstanbul ile Anadolu üniversitelerinin de yer aldığı 13 üniversite bölünmüştü. Bu üniversitelerden de alınan fakülte ve yüksekokullar ile de yeni üniversiteler kurulmuştu.

20-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş