Arama sonuçları

Üniversitelerin Ar-Ge çalışmasına 3.3 milyar TL

Üniversitelerin Ar-Ge çalışmasına 3.3 milyar TL

Üniversitelerin Ar-Ge çalışmasına 3.3 milyar TL. Türkiye'de geçen yıl merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge çalışmalarına harcanan miktardan en yüksek payı 3.3 milyar lirayla üniversite fonlarından finanse edilen "genel bilgi gelişimi faaliyetleri" aldı. Yeryüzünün keşfine yönelik Ar-Ge faaliyetleri için 166 milyon lira, uzayın keşfine yönelik çalışmalar için de 26.7 milyon lira harcandı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılında merkezi yönetim bütçesinden Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcama bir önceki seneye göre yüzde 21.6 artarak 7.5 milyar liraya çıktı. Bu sene ise söz konusu faaliyetler için yaklaşık 8.2 milyar lira ayrıldı. 

ÜNİVERSİTELERİN AR-GE ÇALIŞMASINA 3.3 MİLYAR TL

Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcamalar sosyoekonomik hedeflere göre incelendiğinde, en fazla kaynağın üniversite fonlarından finanse edilen genel bilgi gelişimi faaliyetlerine ayrıldığı görüldü. Üniversitelerin Ar-Ge çalışmaları için geçen yıl merkezi yönetim bütçesinden 3.3 milyar lira harcandı. Bu sene söz konusu çalışmalar için ayrılan kaynak miktarı ise 2.9 milyar lirayı geçti. 

Bu blog AA abonesidir

 

23-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş