Arama sonuçları

Üniversiteli gençlerden YKS adaylarına öneriler

Üniversiteli gençlerden YKS adaylarına öneriler

 

Üniversiteli gençlerden YKS adaylarına öneriler. Yaklaşık 2.5 milyon adayın üniversiteli olmak için yarışacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak. Sınava girecek öğrenciler heyecanlı. Onlara sınav ile ilgili öneri ise geçen yıl aynı sınava giren ve aynı stresi yaşayan öğrencilerden geldi. Peki şu anda üniversiteli olan gençler ne dedi?

 

Maltepe Üniversitesi’nde okuyan ve geçen yıl da bu yılın adayları gibi aynı stresi yaşayan öğrenciler, YKS’ye girecek adaylar için kamera karşısına geçti; “Sınav günü neler yaşadın? Sınavı kazanmanın sırrı var mı?” gibi soruları yanıtladı, tavsiyelerde bulundu.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERDEN YKS ADAYLARINA ÖNERİLER

“Sınavı kazanmanın sırrı var mı?” sorusuna şu yanıtı verdiler:

"Gerektiği kadar çalışsınlar. Gerekmediğinde tatil yapsınlar. Sabahtan akşama kadar 7/24 ders çalışmayı tavsiye etmiyorum.”

“Çok çalışmak dengeyi bozuyor. Düzenli çalışmak yetiyor.”

“Hazırlanmak zor bir süreç. Yani sürekli yüksek konsantrasyon, yüksek odaklanma gerektiriyor. Sürekli ders, kitap başında olmak gerektiriyor. Ama bazen de kafayı dağıtmak gerekiyor.”

“Çok çalışmadım. Pişman oldum mu? Oldum. O yüzden bir iki sene önceden başlamak ve düzenli çalışmak gerekiyor aslında.”

“Planladıkları programı gerçekleştirmeleri çok önemli. İleride gerçekten bunun önemini anlayacaklar. Üniversite çok güzel.”

DÜZENLİ ÇALIŞMAK ÖNEMLİ?

“Benim tavsiyem üniversite sınavını hayatın sonu olarak görmesinler. Çünkü biz de aynı seneyi yaşadık. Kendilerini bu sınava fazla kaptırıp hayattan kendilerini alıkoymasınlar.”

“Bu sınav birçok şeyi belirliyor ama her şeyi belirlemiyor. Hiçbir şeyin sonu değil, hayatın da sonu değil.”

“Ben sınava çalışırken sınavı çok fazla odak noktam haline getirmedim. Ama gerektiği kadar da çalıştığımı düşünüyorum. İstediğim bölümü de kazandım. Düzenli çalışmak benim için en önemli şeylerden biriydi ve bol soru çözmek de bir o kadar önemliydi.”

“Çok çalışmak gerekiyor. Çalışmadan hiçbir şey olmaz günümüzde. Şöyle bir söz vardır: Çalışmadan başarı merdivenlerini kimse tırmanamaz. Çalışmadan hiçbir şey olmaz.”

SINAV GÜNÜ NELER YAŞANIYOR?

“Sınavın ortasında kolum yazmamaya başladı. Bu aşırı stresten oldu. Sonra kendimi sakinleştirip devam ettim. Stres yapmamak gerekiyor.”

“Muska verdiler bana, annemin yaptırdığı, nenemin okuduğu fasulyeler... Masada bıraktım almadım. Ama korktum; kötü not alırsam muskayı takmadığım için olur mu diye... Sınav merkezine gidince pişman oldum. Geri döndüm eve, bu sefer geç kalıyordum. ”

“Sınavdan önce trafik kazası geçirdim. Beş ay vardı sınava. 1.5 ayı ameliyatla ve hastanede geçti. Ama istediğim bölümü tutturdum.”

“Ben kimliğimi unutmuştum neyse ki ev yakındı. Geri dönüp aldım. Ama heyecandan gerçekten unutulabiliyor.”

“Biraz heyecanlıydım. Ağladım hatta sınava girmeden önce. Sınava girdiğim anda kendimi sınava kilitledim.”

MESLEK SEÇİMİNDE AİLE ETKİLİ OLDU MU?

 “Evet, oldu. Daha önce düşündüğüm mesleklerdense buna yönelmem, ailemin ‘Aman altın bir bileziğin olsun. Para kazanabileceğin bir bölüm oku’ şeklinde tavsiyeleri oldu.”

“İstediğim bölümü seçmemde bir etkileri yok ama tamamen onlarla anlaşarak ve onlara danışarak, bu bölümün olmasında karar kıldık.”

“Anne babamın faktörü yok. Radyo-TV okuyorum. ‘Bir mühendis olamadın’ gözüyle bakıyorlar’ ama ailem destekliyor.”

“Annem babam farklı bir bölümü istiyordu. Ama ben Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığı’nın bana çok uygun bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Onlar da saygı duydular.”

OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN VE KİŞİLERDEN UZAK DURUN

Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferzan Curun da sınava girecek adaylara “olumsuz düşünce ve insanlardan uzaklaşma” tavsiyesinde bulundu. Curun, şöyle dedi:

 “Adayların psikolojik açıdan korunmaları gerekiyor. Çünkü olumsuz duygulanımda ‘savaş ya da kaç’ durumuna geçiyoruz. Dikkatimiz daralıyor. Bu nedenle olumlu duygular içinde olmamız önemli. Neşe, canlılık, olumlu bakış açısı, kişinin yaşam enerjisinin ve motivasyonunun yüksek olması, dikkatinin açık olması gibi duygular önemli. Sınava girecekler; kendileriyle negatif konuşan, ‘Kazanamazsın, kazanamazsan hayatın biter’ diyen kişilerden uzak dursun. Sınava kadar mümkün olduğunca çok olumlu iç konuşma yapın. Ayrıca hafif egzersiz ve sağlıklı beslenmeye dikkat.”

AİLELER DE GERÇEKÇİ OLMALI

Curun, aileleri de şöyle uyardı:

“Ailelerin de gerçekçi bir şekilde destek vermeleri gerekiyor. Kaygı uyandıran ya da sahte iyimserlik taşıyan konuşmalar yapılmamalı. Çocuğa ‘boş ver, bu sınav zaten önemli değil’ gibi sözler de söylenmemeli.”

 

07-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin