Arama sonuçları

Üniversiteli kadının yüzde 15’i işsiz

Üniversiteli kadının yüzde 15’i işsiz

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işgücü istatistiklerine göre üniversite mezunu kadınların yüzde 15’ten fazlası işsiz. Lise mezunu kadınlarda ise işsizlik oranı yüzde 20’nin üzerinde.

TÜİK’in yayınladığı haziran ayı istatistiklerine göre, üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranı yüzde 11.5’eulaştı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu oran yüzde 10.5’ti. İstatistikler, üniversite mezunu işsiz kadınların oranının yüzde 15.4’ten 15.6’ya çıktığını gösterdi. Üniversite mezunu erkekler arasındaki işsizlik ise 7.4’ten 8.8’e yükseldi.  

MESLEK LİSELERİNDE ORAN YÜZDE 10

Lise mezunları arasındaki işsizlik oranı yüzde 13 olarak belirlendi. Lise mezunu kadınların yüzde 20.1’i, erkeklerin ise yüzde 10.4’ü işsiz. Meslek lisesi mezunlarının işsizlikoranının ise yüzde 10 olduğu görüldü. Meslek lisesinden mezun olan kadınların yüzde 18’i işsizken erkeklerde bu oran yüzde 7.4. 

KADIN ERKEK ARASINDAKİ FARK ARTIYOR

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) Nisan ayında yayınladığı “Üniversite mezunu kadınların işsizlikle imtihanı” başlıklı araştırması da kadınların işsizlik oranının arttığını ortaya koymuştu. 

Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Mine Durmaz’ın hazırladığı raporda, 2015 yılının ikinci yarısında erkeklerin ve kadınların işsizlik oranlarının farklılaştığı vurgulanmıştı. Araştırmada kadın-erkek işsizlik oranı farkının son iki yılda 6.2 puandan 6.7 puana çıktığı belirtilmişti.

21-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş