Arama sonuçları

Üniversiteliler ‘cep harçlığı’ ile çalışacak

Üniversiteliler ‘cep harçlığı’ ile çalışacak

Üniversiteliler ‘cep harçlığı’ ile çalışacak. Üniversite öğrencileri Sosyal Çalışma Programı kapsamında yaz aylarında kamu kurum ve kuruluşlarında Sosyal Çalışma Programı kapsamında çalışacak. Öğrencilere cep harçlığı verilecek. Başvurular gelecek yıl haziran ayından itibaren İŞKUR üzerinden alınacak.

ÜNİVERSİTELİLER ‘CEP HARÇLIĞI’ İLE ÇALIŞACAK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada üniversite öğrencilerine yönelik Sosyal Çalışma Programı ile ilgili bilgi verdi.

ÇALIŞMA HAYATINI ÖĞRENCİNLER DİYE

Selçuk, üniversite öğrencilerinin çalışma hayatı ile tanışmasını sağlamanın, gençlere çalışma disiplini kazandırmanın, insani değerlerinin geliştirilmesini desteklemenin de hedefleri arasında bulunduğunu aktardı.

Selçuk, programla gençlerin hem toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda sunulan hizmetlere geçici süreyle katılacağını hem de cep harçlığını kazanacağını vurguladı.

YAZ TATİLİNDE UYGULANACAK

Önümüzdeki yaz tatilinden itibaren uygulanmaya başlanacak Sosyal Çalışma Programı'na ilişkin düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatan Selçuk, programa ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği program haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum veya kuruluşlarında uygulanacak. Programlar en fazla üç ay süreyle düzenlenebilecek. Program kapsamında gençler, doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında çalışma yapacak."

GÜNLÜK ASGARİ ÜCRET

Programa yaz tatilinde derslerine devam eden veya zorunlu stajı olan öğrencilerin katılamayacağını ifade eden Selçuk, haftada 3 gün olarak uygulanacak programlar sayesinde gençlerin günlük asgari ücret düzeyinde gelir elde edeceğini aktardı.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Selçuk, gençlerin program dışındaki zamanlarda aileleriyle vakit geçirebileceğini, kişisel gelişimlerine katkı sunacak başka alanlara da yönelebileceklerini belirtti.

Bakan Selçuk, başvuruların gelecek yıl haziran ayından itibaren İŞKUR üzerinden alınacağını kaydetti.

19-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş