Arama sonuçları

Üniversiteliye tavsiye: Hayal kurun ama hayalperest olmayın

Üniversiteliye tavsiye: Hayal kurun ama hayalperest olmayın

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, üniversite öğrencilerine hayallerinin büyük olması ama "hayalperest olmamaları" önerisinde bulundu.

Demir, Adana Valiliğini ziyaret etti, Vali Süleyman Elban ile basına kapalı görüştü. Demir daha sonra Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel'i ziyaret etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim ve Kuluçka Merkezini de ziyarette bulunan Demir, burada öğrencilerin projelerini inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

ÖĞRENCİLERE DERS VERDİ

Demir, daha sonra "Savunma Sanayii Üniversite Buluşmaları" etkinliğine katıldı ve  Mühendislik Fakültesi öğrencilerine açılış dersi verdi. Demir,  asıl işlerinin proje yürütmek olduğunu, projeyi takip eden, sözleşmesini yapan ve teknoloji gelişimini önceleyen bir yapılarının olduğunu aktardı.

Demir, teknoloji ve bilim deyince asıl kaynağın üniversiteler olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

ÜNİVERSİTELİYE KARİYER ÖNERİLERİ

"Bilim üretmek, oradan uygulamalı bilimler ve teknolojilere geçmek, sanayi altyapısı oluşturmak, bu bir zincir. Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olmasını, küresel bir güç olmasını sağlayacak konu da girişim de bu. Onun için bu zinciri kurmamız gerekiyor. Siz öğrenci arkadaşlarımızdan başlayıp hocalarımızın desteğiyle oluşturulacak bilgi gücü, araştırma kritik kütlesi daha sonra belirli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi onların üretilmesi, kullanımı gibi bir dizi konunun zincir şeklinde devam etmesi gerekiyor. Bunu yaparken de ilk başta şart olan şey öz güven. Şuna içten inanacağız, 'Bir şey insan yapısıysa biz daha iyisini yaparız' Diğer sloganımız, 'Hayallerimiz büyük olacak ama hayalperest olmayacağız. Çok büyük hayaller kuracağız, ama o hayallerimi kurmak üzere ne gerekiyorsa yapacağız, gereğini yerine getireceğiz.' Üçüncü sloganımız ise 'Hata yoktur, başarısızlık yoktur, öğrenilmişlikler vardır.' Hiçbir ortamda gayretimiz boşa gitmez, her gayretin sonunda sonuç alamasanız bile sonuç alamamanın kendisi bir sonuçtur, öğrenmedir."

26-10-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş