Arama sonuçları

Üniversiteye geçişte OBP etkisi düşürülmeli mi?

Üniversiteye geçişte OBP etkisi düşürülmeli mi?

Üniversiteye geçişte OBP etkisi düşürülmeli mi? Hormonlu not lisede yok mu? Hormonlu not yani şişirilmiş not sadece ortaokulda mı var? Liseye geçişte okul başarısı hormonlu not yüzünden etkili olmayacaksa o zaman neden üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanmasında etkili oluyor? 

İşte bu soruları Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan soruyor. Kaplan’ın "Hormonlu not lisede yok mu?" başlıklı yazısı şöyle: 

 

ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞTE OBP ETKİSİ DÜŞÜRÜLMELİ Mİ?

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçişte getirilen yeni modeli geçtiğimiz ekim ayında açıklarken, TEOG'un kaldırılma gerekçeleri arasında "hormonlu notları" da saydı. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında sınavın yanı sıra okul notlarının da kullanıldığını, özel okulların da "cömert notlar" verdiğini söyleyerek, yeni sistemde yapılacak sınavda okul notlarının dikkate alınmayacağını söyledi. 
İlk kez de bakan düzeyinde hormonlu notların yerleştirme puanlarına nasıl "haksız etki" yaptığı dile getirilmiş oldu. 

 

DEVLET LİSELERİNDE DE HORMONLU NOT VAR


Geçtiğimiz hafta ise Türkiye Özel Okullar Derneği'nin Antalya'da düzenlediği geleneksel sempozyumunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin de hormonlu notlar konusuna değindi. Sadece özel okullarda değil, devlet liselerinde de "şişirilmiş notlar" olduğunu söyledi. 
Bu yıl ilk kez uygulanacak liseye geçiş sisteminde artık okul notlarının yerleştirme puanının hesaplanmasında etkisi olmayacak. Üstelik sadece sınavla değil, adrese dayalı liselere yerleştirmelerde bile kriter olarak okul başarısı önemli değil. 

 

OBP ETKİSİ DÜŞÜRÜLSÜN TALEBİ VAR 


Liseye geçişte "şişirilmiş notların" etkisi yüzünden okul başarısı yerleştirme puanlarında kullanılmazken, üniversiteye geçişte eski yıllarda olduğu gibi okul notu etkili olacak. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yani bir öğrencinin lise yaşamı boyunca aldığı notlar yerleştirme puanına yaklaşık yüzde 12 oranında etki yapacak. Bunun anlamı da yerleştirme puanına en düşük 30, en yüksek 60 puan okul notlarından gelecek. Yani şişirilmiş notlara sahip bir okulun öğrencisi diğerlerine 60 puan bile fark atabilecek. 


Bir puanının bile yerleştirmelerde ne kadar etkili olduğunu hatırlatmamıza gerek yok sanırım.  Bir süredir bu yıl üniversite sınavlarına girecek öğrenciler de buna dikkat çekerek, OBP'nin etkisinin kaldırılmayacaksa bile düşürülmesi gerektiğini dile getiriyor. Öğrenciler, "Ortaokullarda şişirilmiş notlar olduğu kabul edildiği için liselere yerleştirmelerde okul notu kullanılmazken, üniversiteye yerleştirmede neden kullanılıyor? Liselerde hormonlu not yok mu? Eğitim sisteminin bir kademesinde hormonlu notu kabul edip, diğerlerinde olmadığını mı düşünülüyor?" diyor. 

 

HER OKULUN NOTU AYNI MI?


Eğitimciler ise bazı okullarda notların çok dikkatli verildiğini söyleyerek, "A okulunda adaletli bir not sistemi varken, B okulunda bol keseden not dağıtılabiliyor. Her okulun notu aynı olmuyor ama bu cömert notlar yüzünden adaletli okulların öğrencileri dezavantajlı hale geliyor" diyor. 
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz OBP etkisinin azaltılmasının söz konusu olup olmayacağına ilişkin sorumuza, "Önce bir yerleştirme olsun, sonra adaletsizlik olursa bakarız" yanıtı vermişti.  Oysa adaletsizlik yaşanmadan önce düzeltmek daha doğru olmaz mı?

 

05-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin