Arama sonuçları

Üniversiteye girişte sınav stresini azaltacak sistem

Üniversiteye girişte sınav stresini azaltacak sistem

Üniversiteye girişte sınav stresini azaltacak sistem. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidereceklerini belirtti. Yılmaz, “Sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz" dedi.

Yılmaz Sivas’ta partisinin Merkez İlçe 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada bütçede en fazla payı eğitime ayırdıklarının altını çizdi. Yılmaz, eğitim sistemine eleştirilerin de olduğunu anımsatarak “Eğitimde eleştiriler her dönemde yapılır” dedi.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE SINAV STRESİNİ AZALTACAK SİSTEM

Yılmaz öğrencilerin üzerindeki stresi azaltmanın ana gayeleri olduğunu söyleyerek, değişen sınav sistemleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Üniversite giriş sistemiyle ilgili de bir değişiklik var. Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz. Eğitim öğretimin bütün kademelerinde öğrencinin üzerindeki stresi azaltmak ana gayemizdir. Öğrenci stres içinde olursa başarıyı yakalayabilmesi mümkün değildir. Uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayındadır. Sınavlar 3 hafta sonuna yayılmakta ve toplam 5 gün sürmekteydi. YÖK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle sınav bir hafta sonunda gerçekleştirilecektir.

SINAVLAR CUMARTESİ BAŞLAYACAK, PAZAR BİTECEK

Yani cumartesi başlayacak, pazar günü öğlen bitecek. Diğer bir önemli değişiklik, puan türleriyle ilgilidir. Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırmakta ayrıca bazı programlar için aday havuzunu daraltmaktaydı. 18 puan türü azaltılacak ve az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacaktır. Sayısal, sözel, eşit ağırlık bir de dili katarsak 4 puan türü olacak. Artık eskisi gibi 18 puan türü olmayacak.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE BARAJ OLACAK

Yeni sistemde bir diğer önemli değişiklik de şudur, Türkçe ve matematik sınavın merkezinde olacak. Bu diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmemektedir. Milli Eğitimin müfredatı daha önce olduğu gibi sorgulanmaya devam edecektir. Yine baraj puanı da olacaktır. Sınavda YGS ve LYS ayrımı kalkacaktır. Yüksek öğrenim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarıyla girilecektir. Belirli alanlarda uygulanmakta olan başarı sıralaması bundan sonra da aranacaktır. Hangi alanlardı? Tıpta vardı, hukukda vardı, mimarlıkta vardı, eğitim fakültelerinde vardı. YÖK yeni düzenlemeyle sınavı öğrencilerimiz, aileleri, rehber hocaları için daha yalın, daha sade ve daha sistemli yönetilebilir bir hale getirmeyi hedeflemektedir.

30-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin