Arama sonuçları

Üniversiteye kayıt için 4 gününüz var

Üniversiteye kayıt için 4 gününüz var

Ek yerleştirme ile üniversiteli olan gençler için yerleştikleri yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri 9 Eylül’de son bulacak. Eğer bu süre içerisinde kayıtlarınızı yaptırmazsanız hakkınızı yitireceksiniz.Üstelik de gelecek yıl üniversite sınavlarına girdiğinizde yerleştirme puanınızın çarpılacağı ortaöğretim başarı puanı yarıya düşecek. Yani sınavdan aldığınız puan 0.12 ile değil, 0.06 katsayı ile çarpılacak.

Ek yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar kayıtlarını üniversitelere giderek bireysel olarak yaptıracak. Çünkü ek yerleştirmede e-kayıt uygulaması yok.

EK YERLEŞTİRME KAYITLARI İÇİN NELER GEREKİYOR?

Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
-Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasından veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır)
-12 adet 4.5×6 cm boyutunda fotoğraf
-Katkı payının- öğretim ücretinin ödenmesiyle ilgili belge
-Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri
– ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen öğrencilerin askerlik durumları üniversiteler tarafından görülebiliyor. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine başvurmaları gerekiyor.

KAÇ KONTENJAN BOŞ KALDI?

2016 ek yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerde toplam 137 bin 290 kontenjandan 58 bin 614’ü boş kaldı. Ek yerleştirme ile üniversitelere yerleşen aday sayısı ise 78 sin 676 oldu. Boş kontenjanların 30 bin 370’i önlisans, 28 bin 244’ü lisans programlarında oluştu.

Örgün eğitim dışında açıköğretim fakültesindeki 49 bin 578 kontenjanın 8 bin 857’si lisans programlarında boş kaldı. Açıköğretim fakültesinde 33 bin 141 önlisans kontenjanlarının tümü ise doldu.

05-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin