Arama sonuçları

Ünlülerin liseleri Türk öğrenci peşinde

Ünlülerin liseleri Türk öğrenci peşinde

Ünlülerin liseleri Türk öğrenci peşinde. Liselerin Harvard ve Yale’leri diye nitelendirilen Dan Brown, Mark Zukerberg, Michael Douglas, Uma Thurman, John F.Kennedy, Oliver Stone gibi ünlülerini yetiştiren, ABD liseleri Türk öğrenci peşinde İstanbul’daydılar.

Dünyanın önde gelen iş adamlarından politikacılarına, sanatçılarından akademisyen ve girişimcilerine kadar pek çok önemli mezunu olan liseler İstanbul'daydı. Bu liseler arasında The Taft School Northfield Mount Hermon School, The Hill School, The Hotchkiss School, Phillips Exeter Academy, The Lawrenceville School yer aldı. Liseler yeni öğrencileri arasına Türk gençlerini katmak üzere İstanbul’a geldiler.

ÜNLÜLERİN LİSELERİ TÜRK ÖĞRENCİ PEŞİNDE

Öğrenciler ile bu seçkin okulları buluşturan organizasyonlar LMK Consulting tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Organizasyonların ilki olan ve ABD’nin önde gelen kar amacı gütmeyen, bağımsız, yatılı, üniversite hazırlık liselerini içeren “Independent Boarding Schools” resepsiyonuna  katılan kabul müdürleri ve okulları şunlar oldu: Naomi Levine - Northfield Mount Hermon School, MA; Jeffrey Beck - The Kent School, CT; Taylor Docking - Cranbrook School; Russell Morrison - Western Reserve Academy.

10 OKUL BULUŞTU

ABD’nin en prestijli ilk 10 lisesini İstanbul’da öğrencilerle buluşturan “Ten Schools Admission Organization-(TSAO)” organizasyonuna katılan okullar ve kabul müdürleri ise şunlardı: Amanda Dougherty - The Hill School, PA; Peter Frew - The Taft School, CT; Jill Thompson - Phillips Academy, MA; Bill Leahy - Phillips Exeter Academy, NH; Liz Stewart - The Loomis Chaffee School, CT; Jeff Beaton - Choate Rosemary Hall, CT; Ted Weihman - The Hotchkiss School, CT; Will Richardson - The Lawrenceville School, NJ.

BURS OLANAKLARI KONUŞULDU

 

Okulların kabul müdürleri finansal yardımın mümkün olabildiğini bunun için öğrencinin başvuru sırasında ailesinin maddi durumunun yetersiz olduğunu belirtmesi gerektiğini belirttiler. Yüzde yüz burs imkanının ise kısıtlı sayıda olsa da gerçekleşebileceğine, bunun için öğrencinin İngilizce bilgisi ve akademik başarısının çok önemli rol oynadığına işaret ettiler.

BİR YIL ÖNCEDEN HAZIRLANMAK GEREKİYOR

Verilen bilgilere göre, öğrenciler başvuru süresinden 1 yıl önce kriterlere göre hazırlanmalı. Okullara başvurular Ocak ayının ortalarında kapanıyor. Okulların çoğu ‘upper-intermediate’ düzeyinde İngilizce bilgisi arasa da daha düşük seviyelerde öğrenci kabulü yapılarak hazırlık kurslarına da alınabiliyor. Bu okullardan mezun olan öğrencilere MIT; Harvard, Stanford gibi lider üniversitelerin kapısı açılabiliyor.

LMK Consulting kurucusu Leyla Merve Kayalı, zamanında yurtdışında ailesinin imkanı olmadan okumuş biri olarak öğrenciler ile velileri çok iyi anladığını, daha önce LMK aracılığıyla ABD’ye gidip çok başarılı olan gençlerle gurur duyduğunu belirtti. Kayalı, liselerin Harvard ve Yale’leri diye nitelendirilen bu okulların önemli bir özelliğinin de üniversite hedefleri doğrultusunda odaklanılmış bir eğitim vermesi olduğunu sanat, spor, sosyal sorumluluk projesi gibi alanların okulların ders programlarında yer aldığını eğitim notları yanında bu alanlardaki başarıların da çok önemsendiğini vurguladı.

Kayalı, kabullerde mülakatlarla fark yaratılabileceğini, aday okula gelemiyorsa Skype üzerinden mülakatın yapılabildiğini, öğrencinin ‘neden’ yurtdışını ve özellikle bu okulu tercih ettiği sorusuna iyi hazırlanması gerektiğini bildirdi. Kendini iyi ifade edebilen ve akademik açıdan da yeterli olduğuna inanılan adayların şansının yükseldiğini,  sportif ve kültürel alanlardaki başarıların avantaj sağladığını sözlerine ekledi.

19-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş