Arama sonuçları

Üstün çocuğa Türk usulü test yapılacak

Üstün çocuğa Türk usulü test yapılacak

Üstün zekalı çocuklar artık Türk usulü bulunacak. Üstün ve özel çocukları belirlemek için artık uluslararası geçerliliği olan testler kullanılmayacak. Bunun yerine Türk zeka ölçer ASİS kullanılmaya başlanacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen ve ASİS zeka ölçer olarak ilk yerli zeka testi önümüzdeki yıldan itibaren 4-12 yaş arasındaki çocuklar üzerinde kullanılmaya başlanacak. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar bu yerli zeka testi uygulanarak bulunacak. ASİS zeka ölçeği Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan rehberlik ve araştıma merkezlerinde uygulanacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Üretilen ölçme değerlendirme sistemini inşallah önümüzdeki dönemde Milli Eğitim Bakanlığı olarak 4-12 yaş arasındaki çocuklarımıza uygulayacağız. Her birisi değerli evlatlarımız arasından özel bir eğitime ihtiyacı olanları tespit edip, önümüzdeki yıldan itibaren onlara hak ettiği, hakkı olan, bizim de sorumluluğumuz olan eğitimi vermeye başlayacağız" dedi.

ASİS ZEKA ÖLÇEĞİ NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi’nin iş birliğiyle ilk yerli zeka ölçeği ve öncelikle özel yetenekli öğrencilerin tespitinde kullanılacak bir ölçek (ASİS) geliştirilmesine yönelik 24 Aralık 2015'te protokol imzalandı. Araştırma ekibi tarafından ölçeğin altyapısı oluşturularak, uygulayıcı eğitimin ilk kısmı tamamlandı.

Protokol ile bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören 4-12 yaş aralığındaki özel yetenekli ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin bakanlığa bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde tanılanmasında kullanılmak üzere bir zeka ölçeğinin geliştirilmesi ve 2016-2017 eğitim öğretim yılında kullanılmaya başlanması hedeflendi. Ölçeğin geliştirilmesi tamamlandıktan sonra 3 yıl boyunca sadece bakanlık tarafından ve sınırsız olarak kullanılacak olması gelecek yıllarda özel yetenekli ve özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin yerli bir ölçek ile tanılanması sağlanacak. 

Türkiye'nin ilk yerli zeka ölçeği ASİS Zeka Ölçeği, genel zekayı ve bunu oluşturan ana bileşenleri objektif ölçen bir bireysel zeka ölçeği. Prof. Dr. Uğur Sak ve ekibi tarafından Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığının iş birliğinde geliştirilen testin 7 alt test, 276 madde, 4-12 yaş aralığı, bin 202 çocuk ile pilot uygulaması yapıldı. ASİS, bin 500'ün üzerinde çocuk ile geçerlilik ve güvenirlik çalışması toplumda 14 araştırmacı, 5 içerik uzmanı, 64 testör, 26 bölge, 190 okul, 6 bin 500'den fazla çocuk ve 2 yıl süren çalışma ile tamamlandı.

Bu blog AA abonesidir

12-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş