Arama sonuçları

Üstün çocukların lisesi TEVİTÖL kapanıyor mu?

Üstün çocukların lisesi TEVİTÖL kapanıyor mu?

Üstün çocukların lisesi TEVİTÖL kapanıyor mu? Türk Eğitim Vakfı'na (TEV) bağlı olan üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü  İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) kapacak mı?

Lisenin kapanacağına ilişkin haberler üzerine TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) tarafından açıklama yapıldı. Bu açıklamada lisenin kapatılacağına ilişkin haberlerin doğru olmadığı ifade edildi.

ÜSTÜN ÇOCUKLARIN LİSESİ TEVİTÖL KAPIYOR MU?

Açıklamada, Kocaeli’de eğitim faaliyetlerine devam eden TEVİTÖL ile ilgili bugün bazı haber sitelerinde yer alan "Ünlü okul ekonomik gerekçelerle kapandı!", "Kriz Okul Kapattırdı", "Özel Statüsünü Kaybediyor" başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada TEVİTÖL'ün bugüne kadar olduğu gibi Anadolu Lisesi statüsünde hizmet vermeye devam edeceği vurgulandı. Açıklamada, okulun, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde özel seçim yöntemlerinin de dahil olduğu bir sistemle kayıt almayı sürdüreceği ifade edildi.

TEVİTÖL’DE NELER OLUYOR?

Nisan 2018 tarihinde İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin (TEVİTÖL) yeni öğretim programına geçeceği ve 2018-2019 öğretim yılında öğrenci almayacağı duyuruldu. Buna göre "TEVİTÖL 21. Yüzyıl" (T21-C) projesi 2019 'dan itibaren uygulanmaya başlanacak. IB ve Anadolu lisesi müfredatı uygulayan okul "maliyet" yüzünden bundan sonra tek program yürütecek.  İngilizce hazırlık sınıfları kaldırılacak.  2019-2020 yılı itibarıyla saatleri artırılmış yeni İngilizce programı uygulanacak.

IB programı da 2018-2019 yılında kalkacak. Sadece programa başlamış 11. sınıflar devam edecek. Proje, 3+1 yıl olarak kurgulanıp, son yıl ağırlıklı olarak üniversite sınavı hazırlık yılı olarak yapılandırılacak.

EKONOMİK DEĞİL AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI

TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Adil İğnebekçili her yıl okulun ortalama bursluluk oranının yüzde 60'ın üzerinde olduğunu ve her yıl vakfın okul için 3 milyon dolar para ayırdığını söyledi.  Hem IB hem de Anadolu lisesi programlarını yürütmenin maliyetli olduğuna değinen İğnebekçili, şöyle dedi:

"Türkiye'de üniversiteye devam edecekler için Anadolu lisesi müfredatını bir şekilde uygulamak, bir de yurt dışına gitmek isteyenler için de IB programını sürdürmek. Bu iş öylesine ayrıcalıklı bir nokta getiriyor ki iki tane ayrı eğitim modeli yan yana devam ediyor. Bunun çok ciddi bir maliyeti var. Bu nedenle TEV ile işbirliği içerisinde yeni bir modelin gerçekleştirmeye çalışıyoruz. TEVİTÖL 21. Yüzyıl modeli, 2019-2020 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Bu sene mevcut sistem devam edecek. Yeni seçtiğimiz modeli okulun şartlarına göre daha da üzerinde hassas çalışmalar yapılarak şekillendirilmesi lazım. Okul her öğrenciye aynı standartta eğitim vererek, öğrencilerin hem yurt içinde hem yurt dışında başarısını daha yukarıya çıkaracak bir eğitime odaklanıyor."

2019-2020 ÖĞRETİM YILINDA 75 ÖĞRENCİ ALINACAK

2019-2020 eğitim öğretim yılında alacakları öğrenci sayısının yaklaşık 75 olacağını aktaran İğnebekçili, bu modelle 2018-2019 öğretim yılında İngilizce hazırlık sınıfının da kaldırılacağına işaret ederek, bunun İngilizce eğitiminden taviz verme anlamı taşımadığını, İngilizce eğitimini farklı programlarla güçlendireceklerini ve ders dışı faaliyetlerle de sürdüreceklerini vurguladı.

EKONOMİK SIKINTIYA GİRİNCE TEV ALMIŞTI

 

TEVİTÖL, Türkiye'deki üstün zekâ ve özel yetenekli çocuklara, ihtiyaç duydukları özel eğitimi lise düzeyindeki yaş grubuna, karma ve yatılı olarak veren tek kurum. 1993 yılında, Sezai Türkeş tarafından kurulan bu kurum 2001 yılında ekonomik sıkıntıya düşünce  okul eğitim-öğretim etkinliklerini Türk Eğitim Vakfı bünyesinde sürdürüyor.

TEVİTÖL VELİLERİ NE DİYOR?


"Masraflar" gerekçesiyle hem okulun eğitim programının değişmesine hem de önümüzdeki yıl öğrenci alınmama kararına ise öğrenciler, veliler ve mezunlar tepki göstermişti.

 

05-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş